Ceyhun Bayramov BMT-nin sessiyasına sədrlik etdi, prezidentin müraciətini səsləndirdi
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (ESCAP) Banqkokda "Heç kəs kənarda qalmasın: Asiya və Sakit Okean regionunda bütün yaş qrupları üçün cəmiyyətin inkişafı" mövzusunda keçirilən 82-ci sessiyasında qatılıb və iclasa sədrlik edib.
Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi "X" platformasında məlumat yayıb.
Bildirilib ki, sessiyanın açılışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yazılı müraciəti nazir Ceyhun Bayramov tərəfindən səsləndirilib.
Məlumatda qeyd olunub:
"Sessiya zamanı Azərbaycan ortaq çağırışların həlli və inkişafın faydalarının cəmiyyətin bütün təbəqələrinə çatdırılması üçün regional əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın təqdim etdiyi əsas siyasət mesajlarını diqqətə çatdıraraq inklüziv inkişaf, rəqəmsal transformasiya, yaşıl enerji keçidi, regional bağlantı, sülh quruculuğu və Cənub-Cənub əməkdaşlığına xüsusi diqqət yönəldib.
"Hamını əhatə edən inkişaf" gündəliyi çərçivəsində Azərbaycanın insan mərkəzli, dayanıqlı və qarşılıqlı əlaqəli regional gələcək vizyonu təqdim olunub.
Sessiya çərçivəsində "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişaf üzrə milli prioritetlər" sənədinin inklüziv iqtisadi artım, təhsil və səhiyyəyə bərabər çıxış, rəqəmsal dövlət xidmətlərinin genişləndirilməsi, nəsillərarası bərabər imkanlar kimi əsas istiqamətləri də xatırladılıb.
Bundan əlavə, Avrasiya üzrə əlaqəliliyin gücləndirilməsində Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sessiyanın əsas nəticələrindən biri Asiya və Sakit Okean regionunda bütün yaş qrupları üçün sosial inkişafın təşviqinə dair Bakı-Banqkok Bəyannaməsinin qəbul olunması olub. Bu sənəd inklüzivlik və dayanıqlı inkişaf istiqamətində ortaq öhdəliyi əks etdirir və ESCAP-ın inklüziv inkişaf gündəliyi ilə birbaşa uzlaşır.
Sessiyada üzv dövlətlərin yüksək səviyyəli nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatlar və BMT tərəfdaşları iştirak edərək regionda inklüziv artım, sosial bərabərlik və dayanıqlı inkişaf məsələləri üzrə dialoqu inkişaf etdiriblər.
Azərbaycan çoxtərəfli diplomatiyada fəal rol oynamaqda davam edir və ümumi inkişaf məqsədlərinin dəstəklənməsi üçün Asiya-Sakit Okean regionu ilə əməkdaşlığını daha da dərinləşdirmək niyyətindədir.
Həmrəylik, innovasiya və ortaq məsuliyyət prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan insanı mərkəzə qoyan inkişaf modelini təşviq edir, regional əlaqəliliyi gücləndirməyi, rəqəmsal və yaşıl keçidləri sürətləndirməyi, eləcə də sülh və əməkdaşlığı möhkəmləndirməyi hədəfləyir".скачать dle 11.3

Джейхун Байрамов на сессии ESCAP призвал к укреплению регионального сотрудничества
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял участие на 82-й сессии Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО ООН, ESCAP).
Об этом говорится на официальной странице МИД Азербайджана в соцсети Х.
По информации ведомства, комиссия на тему "Никого не оставить позади: продвижение общества для всех возрастов в Азии и Тихоокеанском регионе" состоялась в Бангкоке.
На открытии сессии Джейхун Байрамов зачитал письменное обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В ходе сессии министр подчеркнул важность укрепления регионального сотрудничества для решения общих вызовов и обеспечения того, чтобы результаты развития охватывали все слои общества.
Джейхун Байрамов отметил ключевые политические посылы, представленные Азербайджаном, сосредоточив внимание на инклюзивном развитии, цифровой трансформации, переходе к зеленой энергетике, региональной связности, укреплении мира и сотрудничестве формата "Юг-Юг".
Министр в ходе сессии также подчеркнул значимость Среднего коридора для евразийской связанности.
По информации МИД, ключевым итогом сессии стало принятие Бакинско-бангкокской декларации о содействии социальному развитию для всех возрастов в Азии и Тихоокеанском регионе, отражающей общую приверженность инклюзивности и устойчивому прогрессу, что напрямую соответствует повестке ESCAP по инклюзивному развитию.
"Азербайджан продолжает играть активную роль в многосторонней дипломатии и остается приверженным углублению взаимодействия с Азиатско-Тихоокоеанским регионом в поддержку общих целей развития. Руководствуясь принципами солидарности, инноваций и общей ответственности, Азербайджан выступает за модель развития, ориентированную на людей, укрепляющую региональную связность, ускоряющую цифровой и "зеленый" переход, а также укрепляющую мир и сотрудничество", - сообщается в пресс-релизе МИД.скачать dle 11.3