Sürətli Günəş küləyi Yerə yaxınlaşır: Maqnit fırtınası gözlənilir
Günəşdəki koronal dəlikdən qaynaqlanan və Yerə doğru hərəkət edən sürətli günəş küləyi axını səbəbindən yaxın 24 saat ərzində geomaqnit fırtınaları başlayacağı proqnozlaşdırılır.
-ın TASS-a istinadla verdiyi məlumata görə, bu xəbərdarlığı Rusiya Elmlər Akademiyası Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş astronomiyası laboratoriyası, eləcə də qurumun Sibir Bölməsinin Günəş-Yer Fizikası İnstitutu edib.
"Proqnozlara əsasən, günün sonunadək Günəşin iri tac dəliyindən çıxan sürətli külək axını Yer kürəsinə daxil olacaq və nəticədə 2-3 gün davam edəcək qeyri-sabit geomaqnit vəziyyəti yaranacaq. Planetimiz təqribən bir həftə müddətində bu sürətli axının təsiri altında qalacaq. Lakin ən kəskin reaksiyanın ilk iki gündə - şənbə və bazar günlərində baş verəcəyi, Yerin yeni xarici şəraitə adaptasiya olunaraq ən yüksək qeyri-sabitlik mərhələsindən keçəcəyi ehtimal edilir. Gözlənilir ki, bazar ertəsi maqnit sahəsi yenidən xarici mühitlə balanslaşacaq və geomaqnit fırtınasının ən aktiv dövrü yekunlaşacaq", - deyə açıqlamada bildirilir.скачать dle 11.3

В течение суток на Земле начнутся магнитные бури
Магнитные бури, вызванные приходом к Земле потока быстрого солнечного ветра из корональной дыры, начнутся в течение суток.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщили в лаборатории солнечной астрономии ИКИ РАН и ИСЗФ СО РАН.
"По расчетам, сегодня до конца дня поток быстрого солнечного ветра, который формируется сейчас в крупной корональной дыре на Солнце, догонит Землю, запустив примерно 2-3-дневный период нестабильной геомагнитной обстановки. <…> Всего в потоке быстрого ветра Земля будет находиться около недели, но наиболее сильное воздействие ожидается в первые двое суток - в субботу и воскресенье, когда планета будет приспосабливаться к новым внешним условиям, проходя через период наибольшей нестабильности. Предварительно с понедельника магнитное поле придет в равновесие с внешней средой и активная фаза геомагнитного шторма закончится", - говорится в сообщении.
Подчеркивается, что эта корональная дыра уже оказывала воздействие на Землю ранее, спровоцировав магнитные бури уровня G1-G2. "Примерно такой же прогноз выдан и на этот раз", - отмечается в сообщении.скачать dle 11.3