69 minlik dələduzluqda ittiham olunan azərbaycanlı məktəb direktoru Türkiyədə ƏLƏ KEÇDİ - FOTO
Bildirilib ki, "Ekstradisiya haqqında" 13 dekabr 1957-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən verilmiş vəsatət Türkiyə Respublikasının səlahiyyətli orqanları tərəfindən təmin edilib.
Bakı şəhərinin Suraxanı Rayon Prokurorluğunda ibtidai istintaqı aparılan cinayət işi üzrə məktəb direktoru vəzifəsində işləyən Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə dələduzluq yolu ilə bir neçə şəxsin ümumilikdə 69 min manat məbləğində pulunu ələ keçirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bu səbəbdən Sevinc Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə, xeyli miqdarda ziyan vurmaqla, təkrar törədilməklə dələduzluq və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə cinayət əməllərini törətməkdə təqsirləndirilməsinə dair qərar qəbul olunub və o, istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib. Keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Sevinc Hüseynova Türkiyənin ərazisində saxlanılıb.
Sevinc Hüseynovanın Azərbaycana gətirilməsi istiqamətində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən tədbirlər görülür.
Eyni zamanda, Baş Prokurorluq axtarışda olan şəxslərin xarici ölkələrdə müəyyən edilməsi və onların Azərbaycan Respublikasına gətirilməsi məqsədilə xarici tərəfdaş qurumlarla, o cümlədən İnterpol ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirir.

Директор школы, обвиняемая в мошенничестве на 69 000 манатов, будет экстрадирована в Азербайджан - ФОТО
16.04.2026 16:08 204
Директор школы, объявленная в международный розыск, задержана в Турции и будет экстрадирована в Азербайджан.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики (АР), в соответствии с требованиями Конвенции "Об экстрадиции" от 13 декабря 1957 года ходатайство, направленное надзорным ведомством об экстрадиции гражданки АР Севиндж Гусейновой, было удовлетворено компетентными органами Турецкой Республики.
В рамках уголовного дела, предварительное следствие по которому ведется Сураханской районной прокуратурой, возникли обоснованные подозрения в том, что Севиндж Гусейнова, занимавшая должность директора школы, используя своё служебное положение, путём мошенничества завладела денежными средствами нескольких лиц на общую сумму 69 000 манатов.
В связи с этим было принято решение о предъявлении ей обвинения в совершении мошенничества с использованием служебного положения, с причинением значительного ущерба, совершённого неоднократно, а также в злоупотреблении должностными полномочиями. Поскольку Гусейнова скрылась от следствия, она была объявлена в международный розыск. В результате проведённых оперативно-разыскных мероприятий Севиндж Гусейнова была задержана на территории Турецкой Республики.
В настоящее время Пенитенциарная служба Министерства юстиции принимает меры по доставке директора школы на территорию страны.
В то же время Генеральная прокуратура продолжает тесное сотрудничество с зарубежными партнёрскими структурами, в том числе с Интерполом, в целях установления местонахождения разыскиваемых лиц за рубежом и их доставки в АР.