Avstraliyada 13 yaşlı qız 109 cinayət əməlində təqsirli bilinir
Avstraliyada 13 yaşlı qız 109 müxtəlif cinayət əməli törətməkdə ittiham olunaraq məhkəmə qarşısına çıxarılıb.
Bu barədə "The Age" nəşri məlumat yayıb.
Yeniyetməyə qarşı irəli sürülən ittihamlar arasında çoxsaylı oğurluq və avtomobil qaçırma halları yer alır. Cinayətlərdən ən ağırı martın 30-da Melburn ətrafında qeydə alınıb. Oğurlanmış avtomobili idarə edən qız qəsdən velosipedçini maşının qapısı ilə vuraraq yıxıb. Hadisədən cəmi üç dəqiqə sonra o, internetdə "adam vurmağın cəzası" barədə axtarış verib. İstintaq materiallarına görə, yeniyetmə həmçinin yəhudilərin yaşadığı əraziləri müəyyənləşdirməyə çalışıb ki, onlara qarşı məqsədyönlü təqib həyata keçirsin.
Müstəntiqlərin qənaətinə görə, yeniyetmə bu əməlləri ilə sosial şəbəkələrdə şöhrət qazanmaq istəyib. O, törətdiyi cinayətlər barədə xəbərlərin nə qədər "like" (bəyənmə) toplaması ilə yaxından maraqlanıb. Prokurorun bildirdiyinə görə, 74 gün ərzində qız gündə orta hesabla 1.45 cinayət törədib.
Vəkillərin yeniyetmənin girov müqabilində azadlığa buraxılması barədə vəsatəti məhkəmə tərəfindən rədd edilib. Növbəti iclasadək qız həbsdə qalacaq. Proses üç həftə sonra davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

14.04.2026 12:12 114
Среди обвинений - кража, угон автомобиля и намеренный наезд на велосипедиста. Через три минуты после инцидента подросток загуглила срок за наезд на человека, а также интересовалась, где живут евреи, чтобы целенаправленно их преследовать.
Одно из самых тяжких преступлений произошло 30 марта. Девочка, находившаяся за рулем угнанной машины в пригороде Мельбурна, попыталась задеть велосипедиста пассажирской дверью автомобиля. После словесной перепалки она, по версии следствия, направила машину на 45-летнего мужчину и сбила его с ног.
Следователи отмечают, что девочка "питается дурной славой" и очень озабочена тем, сколько новостных статей и лайков в соцсетях собирают сообщения о ее преступлениях. За 74 дня, как сообщил прокурор, девочка совершала в среднем 1.45 преступления в день.
Защита девочки ходатайствовала об освобождении под залог, в чем было отказано. Следующее заседание состоится через три недели, все это время девочка будет находиться под арестом.скачать dle 11.3