Paşinyan: "Azərbaycanla sülh prosesi Ermənistanın iqtisadi inkişafında yeni mərhələ açır"
"Biz iqtisadi inkişafın tamamilə yeni dövrünə qədəm qoyuruq və bu, Ermənistanla Azərbaycan arasında yaranan sülh prosesi ilə əlaqədardır. Yaxın vaxtlarda bizi TRIPP layihəsinin reallaşması ilə bağlı vacib hadisələr gözləyir".
Oxu.Az-ın Ermənistan mətbuatına istinadən verdiyi məlumata görə, bu sözləri baş nazir Nikol Paşinyan ölkənin işəgötürənlərinin təmsilçiləri ilə keçirdiyi görüş zamanı deyib.
"Bu gün proses Azərbaycan ərazisindən Ermənistana dəmir yolu vasitəsilə həyata keçirilir. Lakin onu da qeyd etmək istəyirəm ki, konkret siyasi öhdəlik ondan ibarətdir ki, biz Azərbaycanla dəmir yolu əlaqəsini açana qədər, ilk növbədə TRIPP layihəsi çərçivəsində, bu yolla ixrac təbii ki, Gürcüstan ərazisindən də mümkündür və bu çox vacibdir.
Demək istəyirəm ki, siyasi razılaşma bu dəmir yolunun heç vaxt bağlanmayacağından ibarətdir, yəni həm idxal, həm də ixrac üçün etibarlı bir marşrutdur. Amma başa düşdüyüm qədəri ilə, biz hələ də dəmir yolundan xüsusi olaraq ixrac üçün istifadə etməmişik. Çünki 30 illik logistika zəncirləri mövcuddur və onları dəyişdirmək üçün, birincisi, etimadın olması məntiqlidir.
İnsanlar deyilənləri, onun nə qədər davamlı və etibarlı olduğunu başa düşməlidirlər. İkincisi, logistika zəncirləri dəyişməlidir, çünki daşımaların yük maşını və ya qatarla həyata keçirilməsi tam fərqlidir", - deyə o bildirib.скачать dle 11.3

Пашинян: Одно дело мыслить логикой грузовика, и совсем другое - логикой вагона
Мы вступаем в совершенно новый этап экономического развития, и это связано с мирным процессом, налаженным между Арменией и Азербайджаном. В ближайшем будущем мы ожидаем важные события, которые связаны, прежде всего, с запуском проекта TRIPP, имеющего важное значение.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян во время встречи с представителями крупных работодателей.
"Я хочу сказать, что политическое соглашение состоит в том, что эта железная дорога никогда не будет закрыта, то есть это надежный маршрут как для импорта, так и для экспорта. Но, насколько я понимаю, мы до сих пор не используем железную дорогу специально для экспорта, потому что работали 30-летние логистические цепочки, и логично, что для их трансформации, во-первых, необходимо доверие, люди должны понимать, что говорится, насколько это долговечно и надежно, а во-вторых, логистические цепочки должны измениться, потому что одно дело мыслить логикой грузовика, и совсем другое - логикой вагона", - сказал он.скачать dle 11.3