Paşinyan: "Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirəcək dəmir yolunun inşasını müzakirə edirik"
04.11.2025 12:40 660
"Ermənistan və ABŞ Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirəcək dəmir yolunun tikintisi ilə bağlı aktiv danışıqlar aparır".
-ın TASS-a istinadən verdiyi məlumata görə, bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bildirib.
"İndi biz ABŞ tərəfdaşlarımızla Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirəcək dəmir yolunun inşasını müzakirə edirik. Niyə məhz ABŞ ilə? Çünki bu, TRIPP layihəsinin ayrılmaz hissəsidir", - o qeyd edib.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Vaşinqtonda ABŞ Prezidenti Donald Trampla üçtərəfli görüşün yekunlarına əsasən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Bakı ilə İrəvan arasında sülh nizamlanması və Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında nəqliyyat kommunikasiyasının yaradılması haqqında birgə bəyannamə imzalayıblar. Bu layihəyə "Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu" (TRIPP) adı verilib.скачать dle 11.3

Армения и США ведут активные переговоры о строительстве железной дороги, которая свяжет Азербайджан с Нахчываном.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в Ереване армянский премьер-министр Никол Пашинян.
"Сейчас мы обсуждаем с нашими американскими партнерами строительство железной дороги, которая соединит основную часть Азербайджана с Нахчываном. Почему именно с США? Потому что это неотъемлемая часть проекта TRIPP", - отметил он.
8 августа по итогам трехсторонней встречи с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне Пашинян и азербайджанский лидер Ильхам Алиев подписали совместную декларацию о мирном урегулировании между Баку и Ереваном и создании транспортной коммуникации между основной частью Азербайджана и Нахчываном. Этот проект получил название "Маршрут Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP).