09.04.2026 21:37 759
Rusiyanın paytaxtı Moskvada 2027-ci il üçün müxtəlif məşğulluq sahələrində miqrantların icazə verilən payı müəyyənləşdirilib.
Bu barədə şəhər meriyasının rəsmi saytında yerləşdirilən sənəddə qeyd olunub.
Bildirilib ki, Moskva komissiyasının qərarı ilkin xarakter daşıyır və gələcəkdə dəyişdirilə bilər. Bununla yanaşı, federal səviyyədə iş yerlərində miqrantların payının azaldılması tendensiyası davam edir. Moskvada isə bəzi sahələr üzrə 2026-cı ildən etibarən müəyyən yumşalmalar tətbiq olunub.
Belə ki, tikinti, apteklər, qeyri-stasionar ticarət obyektləri, bazarlarda pərakəndə satış, eləcə də mağazalardan kənar fəaliyyət sahələrində miqrantların çalışmasına məhdudiyyət qoyulmayıb.
Tərəvəzçilik və meşə təsərrüfatında maksimal pay 50 faiz, alkoqol və tütün ticarətində 15 faiz, sərnişin və yük avtomobil daşımalarında 24 faiz, daşınmaz əmlakın idarə olunması və binalara xidmət sahəsində isə 70 faiz müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, mart ayında Rusiyada miqrantların ala biləcəyi ən yüksək maaşın Moskva şəhərində idarə heyətinin sədri vəzifəsi üzrə 380 min rubl (8 320 manat) olduğu açıqlanmışdı.скачать dle 11.3

В Москве установили уровни количества мигрантов в сферах занятости
В российской столице Москве установили допустимые доли мигрантов в различных сферах занятости на 2027 год.
Об этом говорится в документе на сайте мэрии города.
Отмечается, что решение трехсторонней московской комиссии носит предварительный характер и может быть скорректировано в будущем. На федеральном уровне остается тенденция на снижение доли мигрантов на рабочих местах, в Москве же некоторые пункты с 2026 года получили послабления, сообщает moslenta.ru.
Так, по-прежнему нет ограничений на работу мигрантов в строительстве, аптеках, розничной торговле в нестационарных торговых объектах и на рынках, а также вне магазинов. В выращивании овощей и лесозаготовке максимальная доля - 50%, в торговле алкоголем и табаком - 15%, в пассажирском и грузовом автотранспорте - 24%, в управлении недвижимостью и обслуживании зданий - 70%.
В марте стало известно, что самая высокая зарплата, которую в России могут получать мигранты, составляет 380 000 рублей (8 320 манатов - ред.) в Москве на должности председателя правления.скачать dle 11.3