"Crocus City Hall" terrorçularının ilkin hədəfi başqa obyekt olubmuş
"Crocus City Hall"da qətliam törədən terrorçular və onları xaricdən idarə edən şəxslər ilkin hədəf olaraq "Moskva Siti" biznes mərkəzinin qüllələrini nəzərdən keçiriblər. Lakin həmin binanın hücum üçün uyğun olmadığı qənaətinə gələn yaraqlılar yekun olaraq Krasnoqorskdakı konsert zalının üzərində dayanıblar.
"Təhlil aparmaq üçün ilk olaraq onlara Moskva şəhərindəki binanın koordinatları təqdim edilsə də, yaraqlılar buranı məqbul saymayıblar. Bunun ardınca kuratorluq edən və hazırda Rusiya hüquq-mühafizə orqanlarından xaricdə gizləndiyi üçün axtarışa verilən Sayfullo adlı şəxs Krasnoqorskda yerləşən "Crocus" konsert zalını hədəf kimi müəyyənləşdirib", - deyə məlumatda deyilir.
Bundan öncə təşkilatçıların paytaxt Moskvada daha bir terror aktı hazırladıqları məlum olmuşdu. Lakin sonradan həmin niyyətdən əl çəkib, bütün yaraqlı qrupunu yalnız "Crocus" mərkəzinə yönləndirməyə qərar veriblər. İstintaq materiallarına əsasən, xaricdə qərarlaşan və Sayfullo adı ilə tanınan şəxs Moskvada paralel şəkildə iki terror hadisəsi törətmək məqsədilə xüsusi təlim görmüş silahlılar hazırlayırmış. Digər hücumun "Crocus City Hall"dakı qətliamla eyni vaxtda baş verməsi nəzərdə tutulurdu. Plana görə, ikinci hədəfə iki, "Crocus"a isə üç nəfər hücum etməli idi.
İkinci terror aktının dəqiq məkanı və həyata keçirilmə tərzi açıqlanmasa da, TASS-ın öyrəndiyi materiallarda bu hücumun da çoxlu sayda insanın ölümü ilə nəticələnməsinin hədəfləndiyi vurğulanır. "Crocus City Hall"dakı faciədən bir həftə öncə kurator yaraqlılara məlumat verib ki, əməliyyatda Şamsidin Fariduni, Dalercon Mirzoyev və Saidakrami Racabalizoda ilə yanaşı, əvvəlcə ikinci hücum üçün nəzərdə tutulan Muhammadsobir Fayzov da iştirak edəcək (bu şəxslərin hamısı Rusiyada rəsmən terrorçu kimi tanınıb).
Xatırladaq ki, Moskvaətrafı Krasnoqorskdakı "Crocus City Hall"da terror aktı 2024-cü il martın 22-də baş verib və müasir Rusiya tarixinin ən qanlı terror hadisələrindən biri olub. Silahlı şəxslər əfsanəvi "Piknik" rok qrupunun konsertinə tamaşaçıların toplaşdığı vaxt konsert kompleksinə daxil olublar. Terrorçular tamaşaçılara və işçilərə atəş açıb, daha sonra isə binanı yandırıblar. Terror aktı nəticəsində 149 nəfər həlak olub, daha 609 nəfər zərərçəkmiş kimi tanınıb. Bir nəfər hələ də itkin düşmüş hesab olunur. Zərərçəkmişlərin sayına görə "Crocus"dakı faciə 2002-ci ildə Dubrovkadakı teatr mərkəzində girov götürülməsi hadisəsi (130 nəfər həlak olub) ilə müqayisə edilə bilər. Ən qanlı terror hadisəsi isə 2004-cü ildə Beslanda baş verib - burada 334 nəfər həlak olub.
İş üzrə məhkəmə baxışı 2025-ci il avqustun 4-də Moskva Şəhər Məhkəməsində start götürüb. Rusiya Federasiyası İstintaq Komitəsinin Baş İstintaq İdarəsinin apardığı bu mürəkkəb cinayət işi ümumilikdə 427 cildi əhatə edib. 2026-cı il martın 12-də isə İkinci Qərb Dairə Hərbi Məhkəməsi "Crocus City Hall" qətliamını birbaşa həyata keçirən dörd terrorçuya - Şamsidin Fariduni, Dalercon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzov və Saidakrami Racabalizodaya ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası kəsib. Qeyd edək ki, adıçəkilən şəxslərin hər biri Rusiyada terrorçu və ekstremist reyestrinə daxil edilib.скачать dle 11.3

СМИ: Исполнители теракта в "Крокусе" планировали атаковать одну из башен "Москвы-Сити"
Первоначальной целью нападения у исполнителей теракта в "Крокус сити холле" и их зарубежных кураторов рассматривалась одна из башен делового центра "Москвы-Сити", но боевики сочли здание неподходящей целью для теракта, выбрав концертный зал в Красногорске.
Как передает Median.Az, об этом ТАСС сообщил один из участников судебного процесса.
"Им [исполнителям] было дано указание совершить теракт. Первоначально им скидывали адрес здания "Москвы-Сити" для оценки, но они посчитали его неподходящим. Затем Сайфулло (псевдоним куратора, который объявлен в розыск, так как скрывается от следствия за пределами РФ - ред.) указал в качестве цели концертный зал "Крокуса" в Красногорске", - сказал собеседник агентства.
Ранее сообщалось, что организаторы планировали устроить второй террористический акт на территории Москвы, но потом отказались от этого плана и решили совершить нападение только на "Крокус" усиленной группой боевиков. Как установило следствие, проживающий за рубежом куратор под псевдонимом Сайфулло (объявлен в розыск, так как скрывается от следствия за пределами РФ) готовил завербованных и прошедших обучение боевиков к совершению двух террористических актов на территории Москвы. Второй теракт планировали совершить одновременно с нападением на "Крокус сити холл". В нем должны были участвовать два человека, в "Крокусе" - три.
Место второго теракта не указано, как и способ его совершения, но в результате него также планировалось убить много людей, следует из материалов дела, с которыми ознакомился ТАСС. Ровно за одну неделю до нападения на "Крокус сити холл" куратор сообщил исполнителям, что в нем будут участвовать не только Шамсидин Фаридуни, Далерджон Мирзоев, Саидакрами Рачабализода, но еще и Мухаммадсобир Файзов (все внесены в РФ в перечень террористов), которого организаторы изначально планировали привлечь к совершению второго теракта.
Теракт в "Крокус Сити Холле" в подмосковном Красногорске произошёл 22 марта 2024 года и стал одним из самых кровопролитных террористических актов в истории современной России. Вооружённые нападавшие ворвались в концертный комплекс в тот момент, когда зрители собирались на концерт легендарной рок-группы "Пикник". Террористы открыли огонь по посетителям и сотрудникам, после чего подожгли здание.
В результате теракта погибли 149 человек, ещё 609 человек были признаны потерпевшими. Один человек до сих пор считается пропавшим без вести. По масштабу жертв трагедия в "Крокусе" сопоставима с захватом заложников в театральном центре на Дубровке в 2002 году (погибли 130 человек) и уступает лишь чудовищному теракту в Беслане в 2004 году (334 погибших).
Судебный процесс стартовал 4 августа 2025 года и проходил на базе Московского городского суда. Уголовное дело, расследованное Главным следственным управлением Следственного комитета Российской Федерации, составило 427 томов. 12 марта 2026 года Второй Западный окружной военный суд приговорил к пожизненному лишению свободы четырёх непосредственных исполнителей чудовищного теракта в концертном зале "Крокус Сити Холл" - Шамсидина Фаридуни, Далерджона Мирзоева, Мухаммадсобира Файзова и Саидакрами Рачабализоду. Все они внесены в Российской Федерации в перечень террористов и экстремистов.скачать dle 11.3