Nəsimi rayonundakı mübahisəli tikinti ilə bağlı RƏSMİ AÇIQLAMA
Nəsimi rayonu ərazisindəki Ənvər Qasımzadə küçəsi, 15 ünvanında icra edilən tikintinin fəaliyyətinə dair şikayətlərə aydınlıq gətirilib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsindən verilən məlumata görə, Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Ənvər Qasımzadə küçəsi, 15 ünvanında aparılan tikinti işləri ilə bağlı daxil olan müraciətlərlə əlaqədar sözügedən ərazidə zirzəmisi olan birmərtəbəli qeyri-yaşayış obyektinin tikintisinə 13 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi tərəfindən qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyləri əsasında müvafiq icazə verilib və verilən tarixdən həmin icazədə heç bir dəyişikliklər edilməyib.
"Daxil olmuş müraciətlər əsasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən əraziyə yerində baxış keçirilib. Aparılmış yoxlama zamanı təsdiq olunmuş layihədən hər hansı kənarlaşma, o cümlədən əlavə mərtəbənin inşası faktı öz təsdiqini tapmayıb", - məlumatda bildirilib.
Qeyd edilib ki, hazırda həmin ünvanda aparılan tikinti işləri Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin nəzarəti altındadır.
"Bunlarla yanaşı qeyd edək ki, tikintiyə verilmiş icazə və layihə barədə ətraflı məlumatlar Tikintilərin Dövlət Reyestrində (e-tikinti.gov.az) hamı üçün açıq şəkildə mövcuddur", - deyə vurğulanıb.скачать dle 11.3

Официальное заявление в связи со спорным строительством в Насиминском районе
Как сообщили в Госкомитете по градостроительству и архитектуре, в связи с поступившими обращениями Главное управление архитектуры и градостроительства города Баку 13 июня 2025 года в установленном законодательством порядке выдало разрешение на строительство на указанной территории одноэтажного нежилого объекта с подвальным помещением. Отмечается, что с момента выдачи разрешения в него изменения не вносились.
"На основании поступивших обращений сотрудники Главного управления архитектуры и градостроительства города Баку при Государственном комитете по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики провели осмотр территории. В ходе проверки факты отклонения от утвержденного проекта, в том числе строительства дополнительного этажа, подтверждения не нашли", - говорится в сообщении.
Отмечено, что строительные работы по данному адресу в настоящее время находятся под контролем управлении. Также подчеркнуто, что подробная информация о выданном разрешении и проекте строительства размещена в открытом доступе в Государственном реестре строительства (e-tikinti.gov.az).