Əfqanıstanda daşqınlar 17 nəfərin ölümünə səbəb olub
Əfqanıstanın bir sıra bölgələrində baş verən güclü sel və torpaq sürüşmələri nəticəsində 17 nəfər həyatını itirib.
"Associated Press"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Təbii Fəlakətlərin Nəticələrinin Aradan Qaldırılması üzrə Milli İdarəsinin sözçüsü Yusif Həmmad məlumat verib.
Məlumata görə, 26 nəfər xəsarət alıb. Axtarış-xilasetmə işləri davam edir və ölənlərin sayının artacağı istisna olunmur.
Fəlakət ölkənin 34 vilayətindən 13-nü, əsasən qərb, mərkəzi və şimal-qərb bölgələrini əhatə edib. Nəticədə 147 ev tam və ya qismən dağılıb, 80 kilometr yol məhv olub, həmçinin kənd təsərrüfatına və suvarma sistemlərinə ciddi ziyan dəyib.
Sinoptiklər yaxın günlərdə güclü yağıntıların davam edəcəyini və yeni daşqınların mümkünlüyünü bildirirlər.скачать dle 11.3

В Афганистане сильные наводнения и оползни унесли жизни 17 человек
Как передает Median.Az со ссылкой на The Associated Press, об этом заявил пресс-секретарь Национального управления по ликвидации последствий стихийных бедствий страны Юсуф Хаммад.
Отмечается, что также из-за непогоды пострадали 26 человек. Поисково-спасательные работы продолжаются, в связи с чем число погибших может возрасти.
Последствия стихии затронули 13 из 34 провинций Афганистана, преимущественно в западной, центральной и северо-западной частях страны.
"Суровая погода также привела к полному или частичному разрушению 147 домов, уничтожению 80 км дорог, а также нанесла ущерб сельскохозяйственным угодьям, ирригационным каналам и предприятиям", - сообщил Хаммад.скачать dle 11.3