Malayziya gəmilərinə Hörmüz boğazından keçməyə icazə verildi
Malayziyanın Baş naziri Anvar İbrahim bildirib ki, İran, Misir, Türkiyə və regionun digər ölkələrinin liderləri ilə danışıqlar aparıb və artıq Malayziya gəmilərinə Hörmüz boğazından keçməyə icazə verilib.
xəbər verir ki, bu barədə "The Straits Times" məlumat yayıb.
"Hazırda Malayziya neft tankerlərinin keçidini təmin etməklə məşğuluq ki, yüklərin daşınmasında iştirak edən heyətlər evlərinə qayıda bilsinlər", - deyə qəzet İbrahimin televiziya müraciətindən sitat gətirib.
Baş nazir həmçinin İran Prezidenti Məsud Pezeşkiana tankerlərin buraxılmasına icazə verdiyinə görə təşəkkür edib. O bildirib ki, digər liderlərlə aparılan danışıqlar Yaxın Şərqdəki münaqişənin həlli yollarının tapılmasına yönəlib.
"Lakin bu, asan deyil, çünki İran hesab edir ki, dəfələrlə aldadılıb. Ölkəsi üçün aydın və icrası məcburi təhlükəsizlik zəmanətləri olmadan sülh istiqamətində addımlar atmaq onun üçün çətindir", - deyə baş nazir vurğulayıb.
İbrahim qeyd edib ki, Hörmüz boğazının blokadası Malayziyaya da təsir edir və hakimiyyət orqanları neft və qaz tədarükündə yaranan fasilələrin nəticələrini azaltmaq üçün tədbirlər görür.скачать dle 11.3

Малайзийским судам разрешили проход через Ормузский пролив
Премьер Малайзии Анвар Ибрагим заявил, что провел переговоры с лидерами Ирана, Египта, Турции и других стран региона, и теперь малазийские суда получили разрешения проходить через Ормузский пролив.
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на The Straits Times.
"В настоящее время мы занимаемся обеспечением прохода малазийских нефтяных танкеров, чтобы экипажи, задействованные в перевозках грузов, могли продолжить путь домой", - приводит газета слова Ибрагима из телеобращения.
Премьер также поблагодарил президента Ирана Масуда Пезешкиана за то, что он позволил пропустить танкеры. Он уточнил, что его переговоры с другими лидерами были направлены на поиск путей для решения конфликта на Ближнем Востоке.
Ибрагим напомнил, что блокада Ормузского пролива сказывается и на Малайзии, и власти предпринимают усилия с целью снизить последствия перебоев с поставками нефти и газа.скачать dle 11.3