Moped idarə edənlərin diqqətinə: Yeni qaydalar qüvvəyə mindi
Bu gündən Azərbaycanda mopedlərin idarə olunması ilə bağlı yeni qaydalar qüvvəyə minib. Belə ki, artıq moped idarə etmək üçün sürücülük vəsiqəsi tələb olunur və bu nəqliyyat vasitələri dövlət qeydiyyatına alınaraq uçota götürüləcək.
Bununla bağlı "Yol hərəkəti haqqında" Qanuna 2025-ci il dekabrın 9-da edilən dəyişikliklər bu gündən qüvvəyə minir.
Qanuna əsasən, moped - kiçik elektrik nəqliyyat vasitələri istisna olmaqla, elektrik mühərriki olan və ya iş həcmi 50 kub santimetrdən çox olmayan mühərriklə hərəkətə gətirilən, maksimum konstruksiya sürəti saatda 50 kilometrdən yüksək olmayan iki və ya üçtəkərli nəqliyyat vasitəsi hesab olunur. Asma mühərrikli velosipedlər və oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitələri də bəzi maddələr istisna olmaqla mopedlərə bərabər tutulacaq.
Dəyişikliklərə əsasən, Azərbaycan ərazisində bütün mexaniki nəqliyyat vasitələri və onların qoşquları, eləcə də mopedlər müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qaydada dövlət qeydiyyatından keçirilərək uçota alınmalıdır.
Yeni qaydalara görə, ölkə ərazisində yollarda mopedi idarə etmək hüququ yalnız "A1" kateqoriyalı sürücülük vəsiqəsi əsasında mümkün olacaq.
Bundan əlavə, mopedlər yol nişanları və nişanlanmanın tələblərinə riayət etməklə, mümkün qədər yolun sağ kənar zolağı ilə hərəkət etməlidirlər. Həmçinin motosiklet və ya mopedlə onun qabaritlərindən 0.5 metrdən artıq kənara çıxan və ya idarəetməyə mane olan yükün daşınması qadağan edilir.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) moped sürücülərinə müraciət edərək bildirib ki, 2026-cı il martın 26-dan etibarən mopedi idarə etmək üçün "A1" kateqoriyalı sürücülük vəsiqəsi, nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat şəhadətnaməsi və dövlət nömrə nişanı tələb olunacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı və qanunun tətbiqi ilə bağlı bəzi fərmanlarda dəyişiklikləri nəzərdə tutan sənəd də bu gündən qüvvəyə minib.

Вниманию водителей мопедов: вступили в силу новые правила
С сегодняшнего дня в Азербайджане начинают действовать новые правила управления мопедами. Для этого теперь требуется водительское удостоверение, а сами транспортные средства подлежат государственной регистрации и постановке на учёт.
Как сообщает Oxu.Az, изменения в закон "О дорожном движении", принятые 9 декабря 2025 года, вступили в силу 26 марта 2026 года.
Согласно закону, мопедом считается двух- или трёхколёсное транспортное средство (за исключением малых электрических), оснащённое электродвигателем или двигателем объёмом до 50 кубических сантиметров и имеющее максимальную конструктивную скорость не выше 50 км/ч. К этой категории также относятся велосипеды с подвесным двигателем и другие транспортные средства с аналогичными характеристиками, за исключением отдельных положений.
В соответствии с новыми требованиями, все механические транспортные средства, их прицепы и мопеды на территории Азербайджана подлежат государственной регистрации и постановке на учёт в установленном порядке.
Управлять мопедом на дорогах страны разрешается только при наличии водительского удостоверения категории A1.
Кроме того, водители обязаны соблюдать требования дорожных знаков и разметки и по возможности двигаться по крайней правой полосе. Запрещено перевозить грузы, выступающие более чем на 0.5 метра за габариты транспортного средства или затрудняющие управление.
Главное управление Государственной дорожной полиции сообщило, что с 26 марта 2026 года для управления мопедом необходимо иметь водительское удостоверение категории A1, свидетельство о регистрации и государственный номерной знак.
Отметим, что документ, подписанный Президентом Ильхамом Алиевым и предусматривающий изменения в ряд указов, связанных с применением закона, также вступил в силу с сегодняшнего дня.скачать dle 11.3