Moped idarə etmək üçün sürücülük vəsiqəsinin alınması tələb olunacaq
Mopedlər dövlət qeydiyyatına alınaraq uçota götürüləcək və onları idarə etmək üçün sürücülük vəsiqəsinin alınması tələb olunacaq.
Bu məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan "Yol hərəkəti haqqında" Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, moped kiçik elektrik nəqliyyat vasitələri istisna olmaqla elektrik mühərriki olan və ya iş həcmi 50 kubsantimetrdən çox olmayan mühərriklə hərəkətə gətirilən və maksimum konstruksiya sürəti saatda 50 kilometrdən yüksək olmayan iki və ya üçtəkərli nəqliyyat vasitəsidir.
Bu qanunun 27, 29, 33, 34 və 37-ci maddələrinin tələbləri istisna olmaqla asma mühərrikli velosipedlər və oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitələri də mopedlərə bərabər tutulacaq.
Həmçinin Azərbaycan ərazisində bütün mexaniki nəqliyyat vasitələri və onların qoşquları, habelə mopedlər bu qanunla və bu qanuna uyğun olaraq müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiq etdiyi əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatından keçirilərək uçota alınacaq.
Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisindəki yollarda mopedi idarəetmə hüququ "A1" kateqoriyalı sürücülük vəsiqəsi əsasında həyata keçiriləcək.
Həmçinin asma mühərrikli velosipedlər və oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitələri (mopedlər istisna olmaqla) yalnız yolun sağ kənar zolağında, yol nişanları və ya yol nişanlanmasının tələblərinə riayət etməklə, mümkün qədər sağ tərəfdə bir cərgə ilə hərəkət etməlidirlər.
Asma mühərrikli velosiped və oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitəsi (moped istisna olmaqla) sürücülərinə asma mühərrikli velosiped və ya oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitələri (mopedlər istisna olmaqla) ilə birgə istismar üçün nəzərdə tutulan qoşqunun yedəyə alınması istisna olmaqla asma mühərrikli velosipedləri və oxşar xüsusiyyətli digər nəqliyyat vasitələrini (mopedlər istisna olmaqla), eləcə də həmin nəqliyyat vasitələri ilə yedəyə almaq qadağan ediləcək.
Mopedlər yol nişanları və ya yol nişanlanmasının tələblərinə riayət etməklə mümkün qədər yolun sağ kənar zolağında hərəkət etməlidirlər. Bu qanunun 37-ci maddəsinin I və IV hissələri, V hissəsinin 2-4-cü bəndləri, VI hissəsinin 2-ci bəndində nəzərdə tutulmuş tələblər moped sürücülərinə də şamil ediləcək.
Bununla yanaşı, motosikletin və mopedin uzunu və ya eni üzrə qabaritlərindən 0.5 metrdən artıq kənara çıxan və ya motosikleti, mopedi idarə etməyə mane olan yük aparmaq qadağan ediləcək.

Мопеды в Азербайджане будут регистрироваться и потребуют водительских прав
Мопеды в Азербайджане будут подлежать государственной регистрации, и для управления ими потребуется водительское удостоверение.
Как сообщает Oxu.Az, этот вопрос нашел отражение в обсужденном на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса законопроекте о внесении изменений в закон "О дорожном движении".
Согласно законопроекту, мопедом считается двух- или трехколесное транспортное средство с электрическим двигателем или с двигателем, рабочий объем которого не превышает 50 кубических сантиметров, и максимальная конструктивная скорость которого не превышает 50 километров в час. При этом малые электрические транспортные средства не относятся к данной категории.
К мопедам также будут приравнены велосипеды с подвесным двигателем и другие транспортные средства с аналогичными характеристиками, за исключением требований, предусмотренных статьями 27, 29, 33, 34 и 37 данного закона.
На территории Азербайджана все механические транспортные средства и их прицепы, а также мопеды будут проходить государственную регистрацию и учет в соответствии с порядком, определенным данным законом и положением, утвержденным органом (структурой), определенным соответствующим органом исполнительной власти.
Кроме того, право на управление мопедом на дорогах Азербайджана будет осуществляться на основании водительского удостоверения категории A1.
Велосипеды с подвесным двигателем и другие транспортные средства с аналогичными характеристиками (за исключением мопедов) должны двигаться только по правой крайней полосе дороги, с соблюдением требований дорожных знаков или дорожной разметки, по возможности с правой стороны в один ряд.
Водителям велосипедов с подвесным двигателем и других транспортных средств с аналогичными характеристиками (за исключением мопедов) будет запрещено брать на буксир другие транспортные средства, кроме прицепа, предназначенного для совместной эксплуатации с велосипедом с подвесным двигателем или аналогичным транспортным средством.
Мопеды должны двигаться по возможности по правой крайней полосе дороги, с соблюдением требований дорожных знаков или дорожной разметки. Требования, предусмотренные частями I и IV статьи 37 данного закона, пунктами 2-4 части V и пунктом 2 части VI, будут распространяться и на водителей мопедов.
Вместе с тем, будет запрещено перевозить груз, выступающий за габариты мотоцикла или мопеда по длине или ширине более чем на 0.5 метра или мешающий управлению мотоциклом или мопедом.