24.03.2026 12:08 1 269
Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Mallinin namizədliyini 54 senator dəstəkləyib, 45 senator isə əleyhinə səs verib. Təsdiq üçün sadə səs çoxluğu kifayət edib.
Məlumata görə 49 yaşlı respublikaçı M.Mallin Senatda Oklahoma ştatını təmsil edir.
Xatırladaq ki, martın 5-də ABŞ-nin daxili təhlükəsizlik naziri Kristi Noem vəzifəsindən uzaqlaşdırılıb. "New York Post" qəzetinin məlumatına görə, vəzifədən azad edilmə katibin ofis romantikası ilə bağlıdır. Bundan əvvəl ABŞ administrasiyası Minnesota ştatında artan gərginlik səbəbindən Noemin fəaliyyətini nəzərdən keçirməyə başlayıb.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvarın 4-də ABŞ nümayəndə heyəti Bakıda səfərdə olub. Nümayəndə heyətinə ABŞ Senatının Silahlı Qüvvələr Komitəsinin üzvü, Oklahomadan respublikaçı senator Markveyn Mallin də daxil idi.скачать dle 11.3

Сенат США одобрил кандидатуру нового министра внутренней безопасности
Американский сенат утвердил Маркуэйна Маллина на пост главы Министерства внутренней безопасности США.
Кандидатуру Маллина поддержали 54 сенатора, против выступили 45 законодателей. Для утверждения в сенате достаточно простого большинства.
49-летний республиканец Маллин, являющийся индейцем чероки, представляет в сенате штат Оклахома.
5 марта министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм была отстранена от должности. По данным газеты New York Post, отстранение связано со служебным романом министра.
До этого администрация президента США организовала проверку исполнения обязанностей Ноэм из-за роста напряженности в штате Миннесота. 24 января сотрудник американской иммиграционной службы выстрелил в мужчину во время протестов в Миннеаполисе, где проходила операция по поиску нелегалов.скачать dle 11.3