KİV: Tramp GİZLİCƏ İranın yeni ali liderini seçib
ABŞ İran parlamentinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibafı bu ölkənin yeni ali lideri postuna namizəd kimi nəzərdən keçirir.
Bu barədə "Politico" nəşri mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
"Ağ Evdə bəzi rəsmilərin fikrincə, Qalibaf İrana rəhbərlik etməyə və müharibənin növbəti mərhələsində Tramp Administrasiyası ilə danışıqlar aparmağa qadir perspektivli tərəfdaşdır", - deyə xəbərdə bildirilib.
Lakin qeyd olunur ki, Vaşinqton hələlik hər hansı konkret namizədin xeyrinə seçim etməyə hazır deyil. ABŞ hökuməti razılaşma bağlamağa razı olacaq şəxsi tapmaq üçün bir neçə iddiaçını nəzərdən keçirmək istəyir.
Mənbələrdən birinin sözlərinə görə, yekun qərar hələ qəbul edilməsə də, Qalibaf ən perspektivli namizədlərdən sayılır.
Martın 23-də bir neçə media orqanının İran-ABŞ danışıqlarında potensial iştirakçı adlandırdığı Qalibaf Tehran və Vaşinqton arasında münaqişənin həlli ilə bağlı əlaqələrini təkzib etmişdi.
Dünən bir neçə KİV İranın ABŞ ilə danışıqlarının ehtimal olunan iştirakçısı hesab etdiyi Qalibafın Tehranla Vaşinqton arasında münaqişənin həlli üzrə əlaqələrini təkzib etmişdi.

СМИ: США тайно выбрали нового верховного лидера Ирана
США рассматривают спикера парламента Ирана Мохаммада-Багера Галибафа в качестве кандидата на роль нового верховного лидера Ирана.
Об этом сообщило издание Politico со ссылкой на источники.
"По мнению по крайней мере некоторых в Белом доме Галибаф является перспективным партнером, способным возглавить Иран и вести переговоры с администрацией Трампа на следующем этапе войны", - говорится в публикации.
Однако отмечается, что Белый дом пока не готов сделать выбор в пользу какого-либо конкретного кандидата. Он хочет проверить нескольких претендентов в поисках того, кто согласится заключить сделку.
По словам одного из источников, хоть окончательное решение еще не принято, Галибаф является одним из самых перспективных кандидатов.
Ранее, 23 марта, Галибаф, которого несколько СМИ назвали предполагаемым участником переговоров Ирана и США, опроверг контакты Тегерана и Вашингтона по урегулированию конфликта.скачать dle 11.3