TDT liderlərinin növbəti görüşü Türküstanda keçiriləcək
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) liderlərinin yüksəksəviyyəli görüşünün Türküstanda keçiriləcəyini elan edib.
bu barədə "Akorda" istinadən xəbər yayıb.
"Mayın ortalarında Türküstanda Türk Dövlətləri Təşkilatı liderlərinin yüksəksəviyyəli görüşü planlaşdırılır. Dünyada mövcud qeyri-sabit vəziyyət şəraitində bu beynəlxalq tədbir xüsusi əhəmiyyət kəsb edir", - deyə dövlət başçısı Türküstan vilayətinin ictimaiyyəti qarşısında çıxış edərkən bildirib.
O əlavə edib ki, hökumət və akimat bu sammiti keyfiyyətli şəkildə təşkil etməyə xüsusi diqqət yetirməlidir:
"Biz həmişə yadda saxlamalıyıq ki, Türküstan millətin gələcəyini müəyyən edən taleyüklü qərarların qəbul edildiyi Qazax xanlığının əsas siyasi mərkəzlərindən biri olub", - deyə Qazaxıstan prezidenti bildirib.скачать dle 11.3

Токаев анонсировал встречу лидеров тюркского мира в Туркестане
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев анонсировал встречу на высшем уровне лидеров Организации тюркских государств (ОТГ).
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на казахстанские СМИ.
"В середине мая в Туркестане запланирована встреча на высшем уровне лидеров Организации тюркских государств. В условиях нынешней нестабильной ситуации в мире это международное мероприятие приобретает особое значение", - заявил Токаев в субботу, выступая перед общественностью Туркестанской области.
Он добавил, что правительство и акимат должны уделить первостепенное внимание качественной организации этого саммита.
"Мы всегда должны помнить о том, что Туркестан был одним из ключевых политических центров Казахского ханства, в котором принимались судьбоносные решения, определившие будущее нации", - подчеркнул Токаев.скачать dle 11.3