Narkoloji Mərkəzin həbsdə olan vəzifəli şəxslərinin CƏZASI AZALDILDI
Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Narkoloji Mərkəzi Publik Hüquqi Şəxsinin baş direktoru işləmiş Elşən Mustafayev və həmin qurumun direktor müavini işləmiş Zamin Əliyevin barələrində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
APA-ya istinadla xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim Zəfər Əhmədovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, hər iki təqsirləndirilənin cəzası 3 il azaldılıb. Onlara qəti olaraq 5 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Elşən Mustafayev və Zamin Əliyev hər ikisi 3 il müəyyən müddətə vəzifə tutmaq hüququndan məhrum edilməklə 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunmuşdu.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyinin "Respublika Narkoloji Mərkəzi" Publik Hüquqi Şəxsinin baş direktoru işləmiş Elşən Hümbət oğlu Mustafayev və həmin qurumun direktor müavini işləmiş Zamin Sabir oğlu Əliyevin qanunsuz əməlləri barədə keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində cinayət işi başlanıb.
İbtidai istintaqla Elşən Mustafayevin vəzifəyə təyin olunduğu 2023-cü ilin aprel ayından etibarən müavini Zamin Əliyev ilə əlbir olub həmin Mərkəzdə işləyən həkimlərin gələcəkdə fəaliyyətinə maneələrin yaradılmaması, pasiyentlərin stasionar müalicə müddətlərinin uzadılması, onların daha keyfiyyətli müalicə almaları üçün xəstə sayı daha az olan şöbələrə və ya tək nəfərlik palatalara qəbul edilməsi, narkomaniya xəstəliyindən əziyyət çəkən şəxslərin xüsusi terapiya proqramına qəbul olunması və digər məqsədlərlə ayrı-ayrı vətəndaşlardan müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitini rüşvət qismində almalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Elşən Mustafayev və Zamin Əliyevə Cinayət Məcəlləsinin 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ağır nəticələrə səbəb olduqda), 311.3.1 və 311.3.2-ci (rüşvət alma qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən və təkrar törədildikdə) maddələri ilə yekun ittiham elan edilərək barələrində müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Сокращен срок наказания директора наркологического центра и его заместителя
Состоялось очередное заседание суда по рассмотрению апелляционной жалобы на приговор в отношении бывшего генерального директора Республиканского наркологического центра при Министерстве здравоохранения Эльшана Мустафаева и бывшего заместителя директора этого учреждения Замина Алиева.
Как сообщает AПA, на процессе, состоявшемся в Бакинском апелляционном суде под председательством судьи Зафара Ахмедова, было зачитано решение.
Согласно решению, наказание обоих обвиняемых сокращено на 3 года. Им назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 5 лет.
Напомним, в Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре Азербайджана было возбуждено уголовное дело в связи с незаконными действиями генерального директора центра Эльшана Мустафаева и его заместителя Замина Алиева.
В ходе следствия установлено, что после назначения Э.Мустафаева на должность в апреле 2023 года он с заместителем З.Алиевым получали взятки у алко-и наркозависимых лиц, когда размещали их в отделения центра, а затем делили эти средства между собой.
Противозаконные действия этих лиц были доказаны, они были пойманы с поличным.
Оба были задержаны в качестве подозреваемых, им предъявлено обвинение по ст. 311.3.1 и 311.3.2 УК Азербайджана, и решением суда в их отношении избрана мера пресечения в виде ареста.