İlham Əliyev İrakli Kobaxidzeyə başsağlığı verdi
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzeyə başsağlığı məktubu ünvanlayıb.
AZƏRTAC-a istinadən həmin məkutubun mətnini təqdim edir:
"Bütün Gürcüstanın Katalikos-Patriarxı, zəmanəmizin görkəmli din xadimi II İlya həzrətlərinin vəfatı xəbərini dərin kədər hissi ilə qarşıladıq.
II İlya həzrətləri bütün həyat və fəaliyyətini xalqına və bəşəriyyət naminə nəcib amallara həsr etmişdir. Qafqazda sülhün, əmin-amanlığın, insanlar arasında həmrəyliyin, dinlərarası anlaşma və dialoqun bərqərar olması yolunda fəaliyyəti ilə II İlya həzrətləri milli və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq milyonlarla insanın qəlbində yer tapmış, dərin ehtiram və rəğbət qazanmışdır.
Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında ənənəvi dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafında və möhkəmlənməsində II İlya həzrətlərinin böyük xidmətləri olmuşdur.
Bu ağır itkinin kədərini bölüşür, Sizə, bütün Gürcüstan xalqına, Gürcüstan Pravoslav Kilsəsinə şəxsən öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verirəm".скачать dle 11.3

Ильхам Алиев выразил соболезнования Ираклию Кобахидзе
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выразил соболезнования премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе.
"Уважаемый господин премьер-министр.
С глубокой скорбью восприняли известие о кончине выдающегося религиозного деятеля нашего времени Католикоса-Патриарха всея Грузии Его святейшества Илии II.
Его святейшество Илия II посвятил всю свою жизнь и деятельность благородным идеалам во имя своего народа и человечества. Своей деятельностью, направленной на установление мира, cпокойствия на Кавказе, солидарности между людьми, межрелигиозного взаимопонимания и диалога, Его святейшество Илия II завоевал сердца миллионов людей, независимо от их национальной и религиозной принадлежности, снискал глубокое уважение и симпатию.
Его святейшеству Илие II принадлежат большие заслуги в развитии и укреплении традиционных отношений дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Грузией.
Разделяя скорбь в связи с этой тяжелой утратой, от себя лично и от имени народа Азербайджана выражаю глубокие соболезнования Вам, всему народу Грузии и Грузинской православной церкви".скачать dle 11.3