İmtahan saxtakarlığı üzrə məhkəmə davam etdirilib - Kamran Əsədovun vəsatəti rədd olunub
Buraxılış və qəbul imtahanlarına qanunsuz texniki vasitə keçirilməsi ilə bağlı cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi davam etdirilib.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu gün Gəncə Şəhər Məhkəməsində hakim Elçin Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən növbəti iclasda təhsil eksperti kimi tanınan Kamran Əsədovun vəkili müdafiə etdiyi şəxsin ev dustaqlığına buraxılmasını istəyib.
O, K.Əsədovun səhhəti ilə bağlı qətimkan tədbirinin dəyişdirilməsini xahiş edib.
Müdafiəçi bildirib ki, Kamran Əsədovun həbsdə qalması üçün heç bir səbəb yoxdur, bu işdə abituriyent və valideynlər də məsuliyyət daşıyırlar.
Proses aprelin 9-da davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətinin yaydığı məlumata görə, ali məktəblərə qəbul və buraxılış imtahanlarında iştirak edən şəxslərə imtahan qaydalarına zidd şəkildə köməklik göstərilməsi barədə Dövlət İmtahan Mərkəzindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə daxil olmuş məlumat əsasında cinayət işi başlanıb. İş üzrə ibtidai istintaq Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində aparılıb.
İbtidai istintaqla fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Gündüz Yaşar oğlu Abbasovun təşkil etdiyi hazırlıq kursunun abituriyent və şagirdlərinə ali məktəblərə qəbul və buraxılış imtahanlarının gedişində testləri cavablandırmağa kömək etmək məqsədilə gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulan texniki vasitələri qanunsuz olaraq hazırlamasına, habelə Kamran Alim oğlu Əsədovla cinayət əlaqəsinə girməklə üç nəfər və şəxsən səkkiz nəfər olmaqla, ümumilikdə 11 nəfərin üzərinə həmin texniki vasitələri quraşdırmaqla onlara köməklik göstərmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan başqa, Sumqayıt şəhərində Sənan Rasim oğlu Hüseynovun xüsusi icazə almadan, müvafiq normativ-hüquqi aktların tələblərini pozaraq gizli şəkildə informasiya əldə etmək üçün nəzərdə tutulmuş və mülki dövriyyənin müəyyən iştirakçılarına məxsus ola bilən 31 ədəd texniki vasitənin satışını həyata keçirdiyinə dair əsaslı şübhələr müəyyən olunub.
Toplanmış sübutlara əsasən, Gündüz Abbasova Cinayət Məcəlləsinin 302.3-cü (gizli qaydada informasiya əldə etmək üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələrin qanunsuz satışı və satış məqsədilə əldə edilməsi) və 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə, Kamran Əsədova isə həmin məcəllənin 302.3-cü və 32.5, 308.1-ci maddələri ilə (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə köməkçilik) ittiham irəli sürülüb. Sənan Hüseynova Cinayət Məcəlləsinin 302.3-cü maddəsi ilə ittiham elan edilib.
Gündüz Abbasov barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərlik edən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib. Digər şəxslər barəsində isə həbslə bağlı olmayan qətimkan tədbirləri tətbiq olunub.
Cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatdırılaraq baxılması üçün aidiyyəti məhkəmələrə göndərilib.
Qeyd edilib ki, Kamran Əsədov əvvəllər də Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 178.2.4 və 310-cu maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə olunaraq məhkəməyə verilib və məhkəmənin 18.02.2015-ci il tarixli hökmü ilə cərimə (əlavə) və qazancının 15%-i dövlət nəfinə tutulmaqla iki il müddətinə islah işləri (əsas) cəzasına məhkum edilib.
Xatırladaq ki, Kamran Əsədov yanvarın 23-də keçirilən məhkəmə prosesinin gedişində həbs olunub.скачать dle 11.3

Суд отказал в смягчении меры пресечения Кямрану Асадову
Как сообщает АПА, сегодня на процессе в Гянджинском городском суде под председательством судьи Эльчина Мамедова адвокат Кямрана Асадова ходатайствовал об изменении меры пресечения в отношении его подзащитного на домашний арест в связи с состоянием здоровья последнего.
Защитник заявил, что нет никаких оснований для содержания Асадова под стражей, отметив, что в данном деле ответственность несут также абитуриенты и их родители.
Суд не удовлетворил ходатайство.
Процесс продолжится 9 апреля.
Напомним, что в Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре было проведено предварительное расследование в связи с информацией, поступившей из Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) в Службу государственной безопасности об оказании незаконной помощи лицам, участвовавшим во вступительных и выпускных экзаменах в 2025 году, в нарушение "Правил приема студентов в высшие учебные заведения Азербайджанской Республики".
В ходе предварительного следствия возникли основания для подозрения в том, что Гюндуз Аббасов, осуществлявший частную предпринимательскую деятельность в сфере подготовки абитуриентов в виде курсов, незаконно изготавливал технические средства для тайного получения (и передачи) информации, предназначенные для помощи на вступительных и выпускных экзаменах, и, вступив в преступный сговор с Кямраном Асадовым, установил эти устройства на 15 абитуриентах и тем самым оказал им незаконную помощь во время экзаменов.
Кроме того, были выявлены основания для подозрения в том, что Санан Гусейнов без получения специального разрешения, в нарушение требований соответствующих нормативно-правовых актов втайне осуществил продажу на территории города Сумгайыта 31 единицы предназначенных для скрытого получения информации технических средств, которые могут использоваться ограниченным кругом лиц.
На основании собранных доказательств Гюндузу Аббасову были предъявлены обвинения по статьям 302.3 (незаконная продажа и приобретение с целью продажи технических средств, предназначенных для тайного получения информации) и 308.1 (злоупотребление должностными полномочиями), К.Асадову - по статьям 302.3 и 32.5, 308.1 (пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями), Санану Гусейнову - по статье 302.3 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. На основании ходатайства следственного органа и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением суда в отношении Гюндуза Аббасова была избрана мера пресечения в виде ареста, а в отношении других лиц - по решению следственного органа - меры пресечения, не связанные с арестом.
Предварительное следствие по уголовным делам завершено, и материалы направлены для рассмотрения в соответствующие суды.
Также отмечается, что Кямран Асадов и ранее привлекался к уголовной ответственности Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре по статьям 178.2.4 (мошенничество, совершенное с причинением значительного ущерба) и 310 (присвоение полномочий должностного лица) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Решением суда от 18 февраля 2015 года он был приговорен к 2 годам исправительных работ (основное наказание) с удержанием 15% заработка в пользу государства и выплате штрафа (дополнительное наказание).