Avtomobilə yazılan cərimələrlə bağlı YENİLİK
Yol hərəkəti qaydalarının pozulması ilə bağlı inzibati qərarların rəsmi təqdim edilməsi artıq SMS bildirişi göndərilən və ya şəxs sənədlərlə elektron qaydada tanış olduğu vaxt hesab ediləcək, avtomobilin ön şüşəsinə kağız bildiriş qoyulması isə ləğv olunur.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və İnsan hüquqları komitələrinin birgə iclaslarında müzakirəyə çıxarılan "Yol hərəkəti haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Təklif edilən dəyişiklikdə sənədlərin rəsmi verilməsi vaxtı barəsində inzibati xəta haqqında iş üzrə icraat aparılan şəxsə SMS məlumat çatdırıldığı vaxt və ya müvafiq sənədlərlə tanış olduğu vaxt hesab ediləcək.
Bundan başqa, qanun layihəsində dayanma və ya durma qaydalarının, parklanma qaydalarının pozulmasına görə İnzibati Xətalar Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada tərtib edilən inzibati xəta haqqında qərarın surətinin nəqliyyat vasitəsinin ön şüşəsinə qoyulması tələbinin aradan qaldırılması təklif olunur.
Bildirilib ki, bu da sənədlərin çatdırılması real vaxt rejimində həyata keçirildiyi üçün kağız formatın aradan qalxması zərurətindən yaranıb.

В Азербайджане отменяют бумажные штрафы на лобовом стекле
В Азербайджане официальное вручение административных постановлений о нарушениях правил дорожного движения отныне будет считаться совершенным с момента отправки SMS-уведомления или электронного ознакомления лица с документами. Практика размещения бумажных квитанций на лобовом стекле автомобиля упраздняется.
Как сообщает Oxu.Az, данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений, предложенных в закон "О дорожном движении", вынесенном на обсуждение на совместных заседаниях комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству и по правам человека.
Согласно предлагаемым изменениям, моментом официального вручения документов лицу, в отношении которого ведётся производство по делу об административном правонарушении, будет считаться время доставки SMS-сообщения либо момент ознакомления с соответствующими документами в электронном формате.
Кроме того, в законопроекте предлагается исключить требование о размещении копии решения об административном правонарушении, составленном в порядке, предусмотренном Кодексом об административных проступках, на лобовом стекле транспортного средства при фиксации нарушений правил остановки, стоянки и парковки.
Сообщается, что необходимость отказа от бумажного формата обусловлена тем, что доставка документов осуществляется в режиме реального времени.скачать dle 11.3