Strateji səhv idi - Avropa rəsmilərindən etiraf
Median.Az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula von der Leyen etiraf edib.
Onun sözlərinə görə, 1990-cı ildən bu günə qədər Avropa İttifaqı atom enerjisinin istehsalını iki dəfə azaldaraq 15 faizə qədər endirib.
“Düşünürəm ki, atom enerjisinin payının azaldılması şüurlu seçim idi. Lakin Avropanın etibarlı, əlçatan və aşağı emissiyalı enerji mənbəyindən imtina etməsi strateji səhv oldu”, – deyə o, Fransada keçirilən atom enerjisi sammitində bildirib.
Bununla yanaşı, fon der Leyen Avropada kiçik modul tipli nüvə reaktorlarının inkişafı üçün yeni Avropa strategiyası təklif edib.
O qeyd edib ki, belə reaktorlar 2030-cu illərin əvvəllərində Avropada istismara verilə bilər.скачать dle 11.3

Стратегическая ошибка - признание европейских чиновников
Median.Az со ссылкой на зарубежные СМИ сообщает, что это признала глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
По ее словам, с 1990 года по сегодняшний день Европейский союз сократил производство атомной энергии вдвое, снизив его до 15 процентов.
“Я думаю, что сокращение доли атомной энергии было сознательным выбором. Однако отказ Европы от надежного, доступного и низкоэмиссионного источника энергии был стратегической ошибкой”, – заявила она на саммите по атомной энергии, прошедшем во Франции.
Наряду с этим, фон дер Ляйен предложила новую европейскую стратегию для развития малых модульных ядерных реакторов в Европе.
Она отметила, что такие реакторы могут быть введены в эксплуатацию в Европе в начале 2030-х годов.скачать dle 11.3