İsrail Tehranın Mehrabad hava limanında 16 təyyarənin məhv edildiyini açıqlayıb
İsrail ordusu İranın paytaxtı Tehranda Mehrabad hava limanında silah daşıyan 16 təyyarənin məhv edildiyini bildirib.
xəbər verir ki, bu barədə İsrail Müdafiə Ordusu (SAXAL) özünün "Telegram" kanalında məlumat yayıb.
Məlumata görə, məhv edilən təyyarələr İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) "Qüds" qüvvələrinə məxsus olub və onların vasitəsilə silahların "Hizbullah" təşkilatına çatdırıldığı iddia edilir.
SAXAL bildirib ki, Mehrabad hava limanı "Qüds" qüvvələri tərəfindən istifadə olunub və Yaxın Şərqdə rejimin silahlandırdığı və maliyyələşdirdiyi qruplaşmalar üçün əsas logistika mərkəzlərindən biri sayılıb.
İsrail ordusunun məlumatına görə, hücum zamanı İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin təyyarələri üçün təhlükə yaradan bir neçə İran qırıcısı da vurulub.скачать dle 11.3

В Израиле заявили об уничтожении 16 самолетов с оружием в аэропорту Тегерана
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила в Telegram-канале об уничтожении в иранском аэропорту Мехрабад лайнеров, перевозивших оружие для ливанского шиитского движения "Хезболла", передает Median.Az.
В пресс-релизе уточняется, что ЦАХАЛ уничтожил 16 самолетов, принадлежащих силам "Кудс". От них вооружение якобы получала "Хезболла".
"Аэропорт Мехрабад использовался силами КСИР "Кудс" и служил центральным узлом для вооружения и финансирования террористических группировок режима на Ближнем Востоке", - утверждает Армия обороны Израиля.
В ЦАХАЛ добавили, что во время атаки поразили и несколько иранских истребителей. Они представляли угрозу самолетам ВВС Израиля, находившимся в воздушном пространстве Исламской Республики.скачать dle 11.3