SON DƏQİQƏ: SEPAH Azərbaycanda bəzi strateji obyektləri PARTLATMAQ İSTƏYİB - GÖRÜNTÜLƏR - Video
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti kompleks əks-kəşfiyyat tədbirləri nəticəsində İran İslam Respublikasının xüsusi xidmət orqanı olan SEPAH tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilməsi planlaşdırılan terror-təxribatları və kəşfiyyat xarakterli məlumatların toplanılmasının qarşısını alıb.
xəbər verir ki, bu barədə AzTV-nin videomaterialında bildirilib.
Cəmiyyət arasında vahimə yaratmaq, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzuna xələl gətirmək məqsədilə strateji obyekt olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəməri, İsrailin Azərbaycandakı səfirliyi, dağ yəhudiləri dini icmasının rəhbərlərindən biri və "Aşkenazi" sinaqoqu hədəf alınıb.
Ölkə ərazisinə üç ədəd partlayıcı qurğu keçirilib, amma həmin partlayıcıların zərərsizləşdirilərək digər şəxsə ötürülməsinin qarşısı alınıb. İran xüsusi xidmət orqanlarının ölkəmizdə maraq göstərdiyi strateji obyektlər, hədəflər, eləcə də onlarla əməkdaşlıq edən şəxslərin müəyyən olunması məqsədilə əməliyyat-axtarış tədbirləri təşkil edilib.
Məlum olub ki, İran İslam Respublikası vətəndaşları Behnam Sahibali Rüstəmzadə və Yaser Rahim Zankiyan qabaqcadan əlbir olaraq ölkə ərazisinə partlayıcı qurğu keçirmək üçün Tərxan Tərlanoğlu Quliyev ilə cinayətkar əlaqə yaradıblar.

КСИР планировал взрывы некоторых стратегических объектов в Азербайджане - ВИДЕО
Служба государственной безопасности (СГБ) в результате комплексных контрразведывательных мероприятий предотвратила террористическо-диверсионные акты, планировавшиеся к осуществлению на территории Азербайджана органом спецслужб Исламской Республики Иран - Корпусом стражей исламской революции (КСИР), а также сбор разведывательной информации.
Об этом говорится в видеоматериале AzTV.
Отмечается, что с целью посеять панику в обществе и нанести ущерб международному имиджу нашей страны в качестве целей были выбраны стратегический объект - нефтепровод Баку - Тбилиси - Джейхан, посольство Израиля в Азербайджане, один из руководителей религиозной общины горских евреев, а также синагога ашкеназских евреев в Баку.
Сообщается, что на территорию страны были ввезены три взрывных устройства. Однако их передача другому лицу была предотвращена, а сами устройства обезврежены. В целях выявления стратегических объектов и целей, к которым проявляли интерес иранские спецслужбы на территории Азербайджана, а также лиц, сотрудничающих с ними, были проведены оперативно-розыскные мероприятия.
Выяснилось, что граждане Исламской Республики Иран Бехнам Сахибали Рустамзаде и Ясер Рахим Занкиян, вступив в предварительный сговор, установили преступную связь с Тарханом Тарланоглу Гулиевым для ввоза взрывных устройств на территорию страны.