Baş nazir Əli Əsədov ilə Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz arasında telefon danışığı olub
Martın 6-da Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov ilə Türkiyə Respublikasının vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı əsnasında İran İslam Respublikası tərəfindən martın 5-də Azərbaycana qarşı dron hücumları ilə bağlı kəskin etiraz bildirilib, bu hücumların beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğu vurğulanıb.
Ə.Əsədov bildirib ki, ölkəmizə qarşı dron hücumları nəticəsində Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanı, məktəb və digər istiqamətlər İran tərəfindən atəşə məruz qalıb, bir neçə mülki şəxs xəsarət alıb, hava limanının terminal binasına ziyan dəyib.
Hadisədən sonra Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edərək dərhal Azərbaycan xalqına dəstəyini ifadə etməsinin iki ölkə arasında mövcud olan sarsılmaz qardaşlıq və həmrəyliyin bariz təzahürü olduğu vurğulanıb.
Ə.Əsədov yaranmış vəziyyətlə bağlı Naxçıvan istiqamətində həyata keçirilən aviareyslərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə uçuşların müvəqqəti olaraq Iğdır hava limanına təşkil olunması ilə bağlı göstərilən operativ dəstəyə görə qardaş Türkiyə tərəfinə təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin mövcud vəziyyətdən irəli gələrək gündəlikdə duran aktual məsələlər müzakirə olunub.скачать dle 11.3

Али Асадов провел телефонный разговор с Джевдетом Йылмазом
Премьер-министр Азербайджана Али Асадов и вице-президент Турции Джевдет Йылмаз в телефонном разговоре обсудили перевод авиарейсов в аэропорт Ыгдыра после атаки иранских дронов на Нахчыван.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Кабинета министров АР.
В ходе беседы был выражен решительный протест в связи с атаками беспилотных летательных аппаратов, осуществленными иранской стороной 5 марта против Азербайджана. Стороны особо подчеркнули, что подобные действия находятся в противоречии с нормами и принципами международного права.
Асадов констатировал, что вследствие ударов иранских дронов обстрелу подверглись Международный аэропорт Нахчыван, здание школы и другие территории. Заявлено, что в результате инцидента несколько гражданских лиц получили ранения, а терминалу воздушной гавани нанесен материальный ущерб.
Подчеркнуто, что телефонный звонок президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана азербайджанскому коллеге Ильхаму Алиеву после происшествия с выражением поддержки азербайджанскому народу является наглядным примером нерушимого братства и солидарности между двумя странами.
В связи со сложившейся обстановкой Асадов выразил благодарность братской Турции за оперативную помощь в организации временного выполнения полетов через аэропорт города Ыгдыр, что было предпринято для обеспечения безопасности авиарейсов на нахчыванском направлении.
В ходе телефонного разговора были обсуждены актуальные вопросы текущей повестки дня, вытекающие из сложившейся ситуации.скачать dle 11.3