Azərbaycan Prezidenti Moldovanın baş nazirinin müavinini qəbul edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 6-da Moldova Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mixay Popşoini qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, qəbula görə dövlətimizin başçısına təşəkkür edən Mixay Popşoi Moldova Prezidenti Maya Sandunun salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırıb.
Dövlətimizin başçısı salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Maya Sanduya çatdırmağı xahiş edib. Prezident İlham Əliyev beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Moldovanın dövlət başçısı ilə görüşlərini və aparılmış müzakirələri məmnunluqla xatırlayıb.
Mixay Popşoi İranın pilotsuz uçuş aparatları ilə Azərbaycana qarşı törətdiyi hücumları Moldovanın qətiyyətlə qınadığını deyib, bu məsələdə ölkəmizlə həmrəy olduqlarını vurğulayıb. O, hücum zamanı xəsarət alanların tezliklə sağalmasını arzulayıb.
Xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin mövcud olmasını məmnunluqla qeyd edən qonaq deyib ki, Moldovanın çətin günlərində Azərbaycanın dəstəyini həmişə xatırlayırlar və bunu yüksək qiymətləndirirlər.
Prezident İlham Əliyev nümayiş olunan mövqeyə görə təşəkkür edib.
Söhbət zamanı Azərbaycanın və Moldovanın daim bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədikləri məmnunluqla qeyd olunub, ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafı, o cümlədən siyasi, iqtisadi-ticari, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdiyi vurğulanıb, müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrimizin genişlənməsində roluna toxunulub. Bu xüsusda Mixay Popşoinin səfərinin uğurlu olacağına əminlik bildirilib.
Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Ильхам Алиев принял заместителя премьер-министра Молдовы - ФОТО
6 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял заместителя премьер-министра Республики Молдова, министра иностранных дел Михая Попшоя.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, поблагодарив главу государства за прием, Михай Попшой передал Президенту Ильхаму Алиеву приветствия президента Молдовы Майи Санду.
Глава государства поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Майе Санду. Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил свои встречи и проведенные дискуссии с главой государства Молдовы в рамках международных организаций.
Михай Попшой заявил, что Молдова решительно осуждает атаки Ирана на Азербайджан с использованием беспилотных летательных аппаратов, подчеркнул свою солидарность с нашей страной в этом вопросе. Он пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим в результате атаки.
С удовлетворением отметив сложившиеся между нашими народами дружественные отношения, гость сказал, что они всегда помнят и высоко ценят поддержку Азербайджана в трудные для Молдовы времена.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за продемонстрированную позицию.
В ходе беседы с удовлетворением было отмечено, что Азербайджан и Молдова всегда поддерживали территориальную целостность и суверенитет друг друга, подчеркнуто развитие двусторонних отношений, в том числе углубление сотрудничества в политической, торгово-экономической, энергетической и других областях, затронута роль взаимных визитов на различных уровнях в расширении связей. Была выражена уверенность в том, что визит Михая Попшоя будет успешным.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о сотрудничестве в рамках международных организаций, интенсификации политического диалога и других вопросах, представляющих взаимный интерес.