Naxçıvana hücum zamanı xəsarət alanlardan üçü hava limanının əməkdaşıdır
İranın Naxçıvan Muxtar Respublikasının mülki infrastruktur obyektlərinə qarşı hücum zamanı xəsarət alanlardan üçü hava limanının əməkdaşı olub.
Bildirilib ki, 1986-cı il təvəllüdlü Reyhanə Sabir qızı Vəliyeva, 1996-cı il təvəllüdlü Zülfüqar Məmməd oğlu Zülfüqarlı, 1996-cı il təvəllüdlü Mehdi Mətləb oğlu Əsgərov müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Bundan başqa, təyyarəyə minik gözləyən sərnişin 1998-ci il təvəllüdlü Əsəd Vidadi oğlu Cəfərov da xəsarətlər alıb.
Zərərçəkmiş şəxslərə müvafiq tibbi yardımlar göstərilib, hazırda xəstəxanada həmin nəzarəti altında müalicələri davam etdirilir.
Xatırladaq ki, İran tərəfindən Naxçıvanın Beynəlxalq Aeroportu dron hücumuna məruz qalıb. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi məsələyə dərhal reaksiya verib. Bildirilib ki, baş verən hadisəyə görə məsuliyyət tam şəkildə İran İslam Respublikasının üzərinə düşür. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin müdafiəsi, mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün zəruri cavab tədbirlərini hazırlayır. Qeyd olunub ki, bu hücum aktları cavabsız qalmayacaq.скачать dle 11.3

Трое из пострадавших в результате атаки на Нахчыван - сотрудники аэропорта
Трое из пострадавших в результате атаки Ирана на объекты гражданской инфраструктуры Нахчыванской Автономной Республики оказались сотрудниками аэропорта.
Об этом говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Азербайджана.
Отмечается, что в результате инцидента четверо гражданских лиц получили травмы различной степени тяжести:
Сотрудники, несущие службу в аэропорту:
- Рейхане Сабир гызы Велиева (1986 г.р.);
- Зульфугар Мамед оглу Зульфугарлы (1996 г.р.);
- Мехди Матлаб оглу Аскеров (1996 г.р.);
А также пассажир, ожидавший посадки на самолёт:
- Асад Видади оглу Джафаров (1998 г.р.).
Пострадавшим оказана соответствующая медицинская помощь, в настоящее время их лечение продолжается в больнице под наблюдением врачей.
МИД Азербайджана решительно осудил атаку, заявив, что данное нападение на территорию Азербайджана идет вразрез с нормами и принципами международного права, а также способствует эскалации напряженности в регионе. Посол Исламской Республики Иран в Азербайджане Муджтаба Демирчилу вызван в МИД. В Минобороны ответственность за произошедшее полностью возложили на Исламскую Республику Иран, заверив, что подобные акты нападения не останутся без ответа.скачать dle 11.3