Xameneinin qətlinin GİZLİ MƏQAMLARI: ABŞ doqquz aydır hazırlıq görürmüş
ABŞ-nin İranın ali lideri Əli Xameneinin öldürülməsi ilə əməliyyata hazırlıqları 2025-ci ilin iyun ayında İranın nüvə obyektlərinə endirilən zərbələrdən sonra başlayıb.
Bu barədə Fransanın "Intelligence Online" portalı məlumat verib.
Nəşrin məlumatına görə, ABŞ-nin "B-2" gizli bombardmançı təyyarələrinin İran obyektlərinə hücum etdiyi "Gecəyarısı çəkic" əməliyyatından sonra ABŞ-nin Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) və xüsusi xidmətləri regionun kəşfiyyat əhatə dairəsini əhəmiyyətli dərəcədə artırıblar. İlkin olaraq onların əsas vəzifəsi dəyən ziyanın qiymətləndirilməsi olub.
Portal qeyd edir ki, ilkin mərhələdə ABŞ qurumları arasında gərginlik yaranıb. ABŞ Hərb Nazirliyinin Kəşfiyyatı İdarəsindən və onun yeraltı obyektlərin analizi mərkəzindən sızıntılar Prezident Donald Trampın İranın nüvə proqramının "tamamilə məhv edilməsi"nə dair açıq bəyanatları ilə ziddiyyət təşkil edirdi.
Nəticədə ABŞ xüsusi xidmətlərinin rəhbərləri Ağ Evə sonrakı addımlar üzrə versiyalar təqdim etmək məqsədilə agent və texniki kəşfiyyatın köməyi ilə Əli Xameneinin hərəkətlərini izləmək üçün nəhəng resurslar ayırıblar. Bu iş İsrail xüsusi xidmət orqanları ilə sıx əlaqələndirmə şəraitində və İran hakimiyyəti tərəfindən xarici kəşfiyyat şəbəkələrinin sıxışdırılmasına baxmayaraq aparılıb. Aylarla davam edən bu səylər fevralın 28-də İran ali liderinin iqamətgahına reydlə nəticələnib.
Bundan əlavə, qətldən bir neçə gün əvvəl MKİ aktiv şəkildə psixoloji müharibə kampaniyasına başlayıb. İdarə "X" hesabında fars dilində xüsusi videogörüntü yayımlayıb və orada potensial İran üsyançılarına ABŞ kəşfiyyatı ilə təhlükəsiz əlaqə qurmağın yolları ilə bağlı təlimatlar təklif edib.

СМИ: ЦРУ готовило операцию против руководства Ирана с 2025 года
Подготовка США к операции по убийству верховного лидера Ирана Али Хаменеи началась после ударов по иранским ядерным объектам в июне 2025 года.
Об этом сообщил французский портал Intelligence Online.
По информации издания, после операции "Полуночный молот", в ходе которой американские стелс-бомбардировщики B-2 атаковали объекты в Иране, ЦРУ и другие спецслужбы США значительно усилили разведывательное покрытие региона. Первоначально их главной задачей была оценка нанесенного ущерба.
Портал отмечает, что на начальном этапе между американскими ведомствами возникли трения. Утечки из Разведывательного управления Министерства обороны США и его Центра анализа подземных объектов противоречили публичным заявлениям президента Дональда Трампа о "полном уничтожении" иранской ядерной программы.
Впоследствии руководители американских спецслужб направили колоссальные ресурсы на отслеживание перемещений Али Хаменеи с помощью агентурной и технической разведки, чтобы предоставить Белому дому варианты дальнейших действий. Эта работа велась в тесном взаимодействии с израильскими спецслужбами и вопреки подавлению иностранных разведывательных сетей со стороны иранских властей. Итогом этих многомесячных усилий стал рейд на резиденцию верховного лидера Ирана 28 февраля.
Кроме того, за несколько дней до ликвидации ЦРУ начало активную кампанию психологической войны. Ведомство опубликовало в X специальный видеоролик на языке фарси, в котором предложило потенциальным иранским повстанцам инструкции по установлению безопасного контакта с американской разведкой.скачать dle 11.3