İcbari tibbi sığortadan yararlanan şəxslərin ƏHATƏ DAİRƏSİ GENİŞLƏNİR
Qərarla Xidmətlər Zərfinə həbs edilmiş şəxslərə, müəyyən müddətə azadlıqdan məhrumetmə və ömürlük azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza çəkən şəxslərə (məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisələri istisna olmaqla) tibbi xidmətlərin göstərilməsi şərtləri ilə bağlı yeni hissə əlavə edilib.
Həmin kateqoriyaya aid şəxslərə (məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisələri istisna olmaqla) tibbi xidmətlər aşağıdakı şərtlərlə göstəriləcək:
- müvafiq tibbi xidmətin Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Tibb Baş İdarəsi tərəfindən göstərilməsi üçün zəruri tibbi avadanlıq və (və ya) müvafiq sahə üzrə işçilərinin olmaması;
- bir büdcə ili ərzində tibbi xidmətlər göstərilən həbs edilmiş şəxslərin, müəyyən müddətə azadlıqdan məhrum etmə və ömürlük azadlıqdan məhrum etmə növündə cəza çəkən şəxslərin (məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisələri istisna olmaqla) 1 500 nəfərdən çox olmaması;
Bir büdcə ili ərzində icbari tibbi sığorta fondunun vəsaiti hesabına həyata keçirilən sığorta ödənişləri 200 000 manatadək olacaq.скачать dle 11.3

Расширена сфера охвата лиц, пользующихся обязательным медицинским страхованием
Согласно документу, в Пакет услуг добавлен новый раздел, связанный с условиями оказания медицинских услуг арестованным лицам, лицам, отбывающим наказание в виде лишения свободы на определённый срок и пожизненного лишения свободы (за исключением исправительных учреждений участкового типа).
Лицам, относящимся к данной категории (за исключением исправительных учреждений участкового типа), медицинские услуги будут оказываться на следующих условиях:
- отсутствие у Главного медицинского управления Министерства юстиции Азербайджанской Республики необходимого медицинского оборудования и (или) работников соответствующего профиля для оказания соответствующей медицинской услуги;
- количество арестованных лиц, лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы на определённый срок и пожизненного лишения свободы (за исключением исправительных учреждений участкового типа), которым оказываются медицинские услуги в течение одного бюджетного года, не должно превышать 1 500 человек.
Страховые выплаты, осуществляемые за счёт средств фонда обязательного медицинского страхования в течение одного бюджетного года, составят до 200 000 манатов.