Sakinlər yaşadıqları mənzillərin çıxarışlarını ala bilmirlər: MTK-dan ŞİKAYƏT - Video
Paytaxtın Qaradağ rayonu, Lökbatan qəsəbəsində yerləşən "Cənub Qapısı" yaşayış kompleksinin sakinləri Baku TV-yə şikayət edərək bildiriblər ki, artıq səkkiz ilə yaxındır burada yaşayırlar, lakin mənzillərinə çıxarış ala bilmirlər. Vətəndaşların sözlərinə görə, məsələ ilə bağlı dəfələrlə aidiyyəti qurumlara müraciət etsələr də, problem hələ də həllini tapmayıb.
Mənzil növbəsində illərdir gözləyən sakinlər qarşılaşdıqları vəziyyəti belə izah ediblər:
"Alış zamanı bizə dedilər ki, bu gün-sabah "kupça" verilir. İcra hakimiyyəti ilə əlaqə saxladıq. İcra hakimiyyəti dedi ki, bu bina ilə bağlı bizə heç bir sənəd təqdim olunmayıb. Amma bunlar deyir ki, biz sizi icra hakimiyyətinə təqdim etmişik. İndi də deyirlər ki, biz icraya yox, əmlaka təqdim eləmişik".
"Qaradağ Rahat Evlər" MTK-nın sədr müavini Ruslan Qasımov məsələ ilə bağlı bunları deyib:
"Dövlət qurumlarına bütün müraciətlərimizi etmişik. Nə sənəd lazımdır, hansı quruma lazımdırsa, hamısını vermişik. Bu dəqiqə Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinə bütün sənədlər təqdim olunub. Onların bizə verdikləri sözə görə, yaxın iki ay ərzində sənədləri bizə təqdim edəcəklər".
Məsələ ilə bağlı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsindən bildirilib ki, oranın adı "Rahat Evlər" deyil, "Şah İnşaat" MTK-dır və istismara icazə ilə əlaqədar komitəyə rəsmi müraciət daxil olmayıb.

Жильцы не могут получить выписки на квартиры, в которых проживают - ВИДЕО
Граждане отмечают, что неоднократно обращались в соответствующие инстанции, однако проблема остается нерешенной.
Жильцы, которые годами ожидали получения квартир, так описали сложившуюся ситуацию.
"При покупке нам обещали, что купчая будет выдана со дня на день. Мы обратились в Исполнительную власть (ИВ). Там нам сообщили, что по данному зданию никаких документов представлено не было. А эти утверждают, что документы были направлены в ИВ. Теперь же они говорят, что подали документы не туда, а в орган по имущественным вопросам", - отметили они.
Заместитель председателя ЖСК Qaradağ Rahat Evlər Руслан Гасымов прокомментировал ситуацию.
"Мы направили все необходимые обращения в государственные органы. В настоящее время пакет документов находится в Главном управлении архитектуры и градостроительства города Баку. Согласно полученной нами информации, в течение ближайших двух месяцев документы будут выданы".
В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре, в свою очередь, сообщили, что кооператив зарегистрирован не как Rahat Evlər, а как ЖСК Şah İnşaat. При этом официального обращения в комитет по поводу выдачи разрешения на эксплуатацию здания не поступало.