Gəncədə 30 manata görə qətl törədən şəxsdən xəbər var
Gəncədə qəsdən adam öldürmədə təqsirləndirilən Yaqub Həsənovun barəsindəki qərardan kassasiya şikayəti verilib.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, şikayət Ali Məhkəməsinin hakimi Ələsgər Novruzovun sədrliyi ilə araşdırılır.
Qeyd edək ki, 2024-cü il yanvarın 25-də saat 22 radələrində Gəncə şəhər sakini, 1986-cı il təvəllüdlü Vasif Həsənovun öldürülməsi barədə şəhər prokurorluğuna məlumat daxil olub.
Araşdırmalarla 1996-cı il təvəllüdlü Yaqub Həsənovun Gəncə şəhəri ərazisində aralarında yaranmış mübahisə zamanı Vasif Həsənova kəsici-deşici alətlə xəsarət yetirərək qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Faktla bağlı şəhər prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb, Yaqub Həsənov polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib və prokurorluğun qərarı ilə iş üzrə şübhəli şəxs qismində tutulub.
Məlumata görə, Vasif Həsənov Gəncədə kirayəyə xeyir-şər çadırı verməklə məşğul olub. Yaqub Həsənovun kirayə avadanlıqla bağlı mərhuma 230 manat məbləğində borcu yaranıb. Borcdan 200 manat ödənilsə də, 30 manat qalıb. Mübahisənin tərəflər arasında məhz bu səbəbdən düşdüyü və Vasif Həsənovun kəsici alətlə qətlə yetirildiyi bildirilib.
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü o, 17 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib. Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, təqsirləndirilən şəxsin apellyasiya şikayəti təmin edilib, zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin nümayəndəsinin apellyasiya şikayəti qismən təmin olunub, Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü dəyişdirilib. Yaqub Həsənovun Cinayət Məcəlləsinin (CM) 120.2.4-cü maddəsindən CM-in 120.1-ci maddəsinə tövsif edilib və o, 13 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib.
Zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin mülki iddiası 22 000 manat maddi ziyan tələbi hissəsində qismən, 4 986.71 manat məbləğində təmin edilərək təqsirləndirilən şəxsdən alınaraq ona ödənilib.скачать dle 11.3

Верховный суд рассматривает кассацию по делу об убийстве из-за долга в 30 манатов в Гяндже
Подана кассационная жалоба на решение в отношении Ягуба Гасанова, обвиняемого в умышленном убийстве в Гяндже.
Как сообщает pravda.az, жалоба рассматривается под председательством судьи Верховного суда Алескера Новрузова.
Отметим, что 25 января 2024 года около 22:00 в городскую прокуратуру поступила информация об убийстве местного жителя Васифа Гасанова (1986 г.р.).
В ходе расследования было установлено, что Ягуб Гасанов (1996 г.р.) нанес Васифу Гасанову ранения колюще-режущим предметом во время возникшей между ними ссоры и умышленно убил его.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 120.1 (умышленное убийство) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Сотрудники полиции задержали Я.Гасанова. Он был передан следствию и привлечен в качестве обвиняемого по делу.
По информации, Васиф Гасанов занимался в Гяндже сдачей в аренду палаток для проведения различных мероприятий. У Ягуба Гасанова возник долг перед покойным в размере 230 манатов за арендованное оборудование. Хотя 200 манатов из долга были выплачены, оставалось еще 30 манатов. Утверждается, что спор между сторонами возник именно по этой причине.
Гянджинский суд по тяжким преступлениям приговорил его к 17 годам лишения свободы. Согласно решению Гянджинского апелляционного суда, апелляционная жалоба обвиняемого была удовлетворена, апелляционная жалоба представителя правопреемника потерпевшего лица была удовлетворена частично, приговор Гянджинского суда по тяжким преступлениям был изменён. Действия Ягуба Гасанова были переквалифицированы со статьи 120.2.4 на статью 120.1 Уголовного кодекса, и он был приговорён к 13 годам лишения свободы.
Гражданский иск правопреемника потерпевшего в части требования о возмещении материального ущерба в размере 22 000 манатов был частично удовлетворён в сумме 4 986.71 маната, которая была взыскана с обвиняемого и выплачена ему.скачать dle 11.3