24.02.2026 18:43 486
Avstraliya Rusiya ilə əlaqəli 180 fiziki və hüquqi şəxsə, həmçinin "kölgə donanması"na qarşı sanksiyaların tətbiqini elan edib.
Bu barədə Avstraliya Baş naziri Entoni Albaneze, müdafiə naziri Riçard Marles və xarici işlər naziri Penni Vonqun birgə bəyanatında məlumat verilib.
Bəyanatda qeyd olunur ki, bu, 2022-ci ilin fevral ayından bəri Avstraliyanın qəbul etdiyi ən böyük sanksiya paketidir. Yeni məhdudiyyətlər Rusiyanın maliyyə-bank, müdafiə, aviasiya, neft-qaz, nəqliyyat və elmi-texniki sahələrini hədəf alır.
Avstraliya ilk dəfə olaraq sanksiyalardan yayınmaq üçün transsərhəd ödənişləri təmin edən kriptovalyuta təşkilatlarını da hədəfə alıb.
Albaneze öz "X" hesabında bildirib ki, Moskvanın Kiyevə qarşı siyasəti beynəlxalq hüququ pozur. Siyasətçi bu addımları "qanunsuz və qəbuledilməz" adlandırıb və yeni sanksiyaların Rusiya Federasiyasının rəhbərliyinə təzyiqi artırmağa yönəldiyini qeyd edib. Baş nazir əlavə edib ki, Avstraliyanın Rusiyaya qarşı tətbiq etdiyi sanksiyaların ümumi sayı 1 800-ü keçib.скачать dle 11.3

Австралия ввела новые санкции в отношении России
Австралия объявила о введении санкций против 180 физических, юридических лиц и судов "теневого флота", связанных с Россией.
Об этом говорится в совместном заявлении премьер-министра Австралии Энтони Альбанезе, министра обороны Ричарда Марлеса и главы МИД Пенни Вонг.
В нем отмечается, что это крупнейший пакет санкций Австралии с февраля 2022 года. Новые санкции направлены против финансово-банковской, оборонной, авиационной, нефтегазовой, транспортной и научно-технической отраслей России.
Впервые Австралия также нацелилась на криптовалютные организации, которые обеспечивают трансграничные платежи для обхода санкций.
На своей странице в соцсети X Альбанезе заявил, что политика Москвы в отношении Киева нарушает международное право. Политик назвал эти действия "незаконными и неприемлемыми" и отметил, что новые санкции направлены на усиление давления на руководство Российской Федерации. Премьер уточнил, что в совокупности количество санкций Австралии против России превысило 1 800.скачать dle 11.3