19.02.2026 17:45 585
Timman Niderland yığmasını 13 Şahmat Olimpiadasında təmsil edib və bir çox beynəlxalq yarışların qalibi olub.
"Bu, dünya şahmatı üçün ağır itkidir. Mərhum qrosmeysterin ailə üzvlərinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk", - deyə federasiyanın bəyanatında qeyd olunub.
Qeyd edək ki, 1970-80-ci illərdə Timman Anatoli Karpov, Viktor Korçnoy və Boris Spasski kimi nəhənglərlə bir sırada dünyanın ən güclü şahmatçıları siyahısında yer alırdı. 1976-cı ildə keçirilən Şahmat Olimpiadasında o, milli komandaya gümüş medallar qazandırmaqla yanaşı, birinci lövhədə ən yüksək nəticəni göstərmişdi. Qeyd edək ki, 2025-ci ilin oktyabr ayında Timman Dünya Şahmat Şöhrət Zalına seçilmişdi.скачать dle 11.3

Скончался нидерландский шахматист Ян Тимман
Тимман представлял страну на 13 шахматных Олимпиадах и побеждал на многих международных турнирах. "Это большая потеря для мирового шахматного сообщества. Выражаем соболезнования родным и близким выдающегося шахматиста", - сказали в федерации.
В 1970-1980-х годах Тимман входил в число лучших гроссмейстеров мира наряду с такими шахматистами, как Анатолий Карпов, Виктор Корчной, Борис Спасский. В 1976 году он привел национальную команду к серебряным медалям шахматной Олимпиады, показав лучший результат на первой доске. В октябре 2025 года Тимман был включен во Всемирный зал шахматной славы.