Peruda müvəqqəti prezident seçildi
Kp.ru-ya istinadən xəbər verir ki, konqres səsvermə nəticəsində bu qərara gəlib və Balkazar Parlamentin sədri kimi and içib.
O, həmçinin Peruda növbəti seçki keçirilənə qədər prezident səlahiyyətlərini icra edəcək.
Xatırladaq ki, Konqres çərşənbə axşamı, fevralın 17-si tarixində Prezident Xose Jeriyə etimadsızlıq səsverməsi keçirib. Səsverməyə səbəb Jerinin Çin iş adamları ilə görüşməsi olub.
2025-ci ilin oktyabr ayında Peru Konqresi prezident Dina Boluartenin ölkədə cinayətkarlıqla mübarizədə kifayət qədər səy göstərmədiyini əsas gətirərək onun impiçmentinə səs vermişdi. Boluartenin vəzifədən kənarlaşdırılması üçün səsvermə yekdilliklə qəbul edilmiş və Xose Jeri Nümayəndələr Palatasının sədri vəzifəsinin icrasına başlamışdı.скачать dle 11.3

Хосе Балькасар станет временным президентом Перу после вотума недоверия Хери
Балькасар принёс присягу как председатель парламента. Также он должен занять должность временного президента страны и исполнять президентские обязанности до того, как в Перу пройдут выборы.
Напомним, Конгресс вынес вотум недоверия президенту Хосе Хери во вторник 17 февраля. Поводом послужило то, что Хери встречался с бизнесменами из Китая, при этом мероприятия не были занесены в официальный президентский график.
В октябре 2025 года Конгресс Перу проголосовал за объявление импичмента президенту страны Дине Болуарте из-за того, что её усилия по борьбе с преступностью в стране оказались недостаточными. За отстранение Болуарте конгрессмены проголосовали единогласно, Хосе Хери тогда был главой парламента.