Azərbaycan bəzi ölkələrin vətəndaşları üçün viza tələbini LƏĞV ETDİ
Vətəndaşların səyahət imkanlarının asanlaşdırılması və ölkələr arasında əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının, Oman Sultanlığının, Küveyt Dövlətinin və Bəhreyn Krallığının ümumvətəndaş pasportlarına malik olan vətəndaşlarının 2026-cı ilin 15 fevral tarixindən 2027-ci ilin 15 fevral tarixinədək Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil olması üçün viza tələbi ləğv edilib.
Yeni qaydaların qüvvədə olduğu dövr ərzində müvafiq ölkə vətəndaşları Azərbaycana üç dəfə vizasız gələ və hər girişdə 30 günədək qala bilərlər. Ölkə ərazisinə turizmdən fərqli məqsədlər ilə gəlmək və ya burada uzun müddət qalmaq niyyətində olan sadalanan ölkə vətəndaşları qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada müvafiq viza əldə etdikdən sonra Azərbaycana gələ bilərlər.
Həmçinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının, Oman Sultanlığının, Küveyt Dövlətinin, Bəhreyn Krallığının və Qətər Dövlətinin aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən rəsmiləşdirilmiş etibarlıq müddəti ən azı 6 ay olan müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazələrinə malik üçüncü ölkə vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində bir girişli 30 günlük turizm məqsədli vizanın Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında əldə edilməsi imkanı yaradılıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan ərazisində 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilərin Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq qaydada olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması zəruridir. Həmçinin qanunvericilikdə nəzərdə tutulan əsaslar mövcud olduğu təqdirdə əcnəbilər ölkə ərazisində müvəqqəti olma müddətləri bitənədək bu müddətin uzadılması və ya müvəqqəti yaşama icazəsinin verilməsi üçün "ASAN xidmət" mərkəzlərində fəaliyyət göstərən "miqrasiya xidmətləri" işçi pəncərəsi vasitəsilə fiziki qaydada və ya Xidmətin rəsmi internet səhifəsinin "Elektron xidmətlər" bölməsinə keçid etməklə elektron qaydada Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət etməlidir.
Ətraflı məlumat üçün Dövlət Miqrasiya Xidmətinin (012) 919 Çağrı Mərkəzinə, rəsmi sosial şəbəkə hesablarına və ya İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinə - pr@migration.gov.az maili vasitəsilə müraciət edə bilərsiniz.скачать dle 11.3

Азербайджан отменяет визовые требования для граждан некоторых стран
В целях упрощения поездок граждан и укрепления межгосударственных связей с 15 февраля 2026 года по 15 февраля 2027 года отменяются визовые требования для владельцев обычных паспортов - граждан Королевства Саудовская Аравия, Султаната Оман, Государства Кувейт и Королевства Бахрейн - при въезде на территорию Азербайджанской Республики.
Об этом сообщила пресс-служба Государственной миграционной службы Азербайджана.
В период действия новых правил граждане указанных стран смогут трижды въезжать в Азербайджан без визы и находиться в стране до 30 дней при каждом въезде. Если же они планируют поездку с целями, отличными от туризма, либо намерены оставаться в стране длительное время, им необходимо заранее получить соответствующую визу в установленном законодательством порядке.
Кроме того, граждане третьих стран, имеющие временный или постоянный вид на жительство сроком действия не менее шести месяцев, выданный компетентными органами Королевства Саудовская Аравия, Султаната Оман, Государства Кувейт, Королевства Бахрейн или Государства Катар, смогут в указанный период получить однократную туристическую визу сроком на 30 дней в международных аэропортах Азербайджанской Республики.
Напомним, иностранцы, временно находящиеся на территории Азербайджана сроком более 15 дней, обязаны зарегистрироваться по месту пребывания в соответствии с требованиями Миграционного кодекса. Также при наличии предусмотренных законом оснований они могут до истечения срока пребывания обратиться в Государственную миграционную службу для его продления или получения разрешения на временное проживание - лично через окно "миграционные услуги" в центрах ASAN xidmət либо в электронном виде через раздел "Электронные услуги" на официальном сайте службы.
Подробную информацию можно получить в колл-центре Государственной миграционной службы по номеру (012) 919, на её официальных страницах в социальных сетях или обратившись в Управление по связям с общественностью по электронной почте: pr@migration.gov.az.скачать dle 11.3