Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkən əcnəbilər azadlığa buraxıldılar
Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilən Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşları Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain, Alghabr Mahdi Mohammad azadlığa buraxılıblar.
Oxu.Az-ın əldə etdiyi məlumata görə, onlar cəza müddətləri başa çatdığı üçün bu gün Bakı İstintaq Təcridxanasından azad edilərək, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əməkdaşlarına təhvil veriliblər.
Xatırladaq ki, ötən il avqustun 17-də üç əcnəbi şəxsin Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməklə çəkdikləri videogörüntünü sosial şəbəkələrdə paylaşmaları barədə araşdırmalar aparılıb. Araşdırmalar zamanı həmin şəxslərin avqustun 13-də Bakı şəhərinə turist kimi beş günlük gəldikləri, çəkdikləri videonu sosial şəbəkələrdə yaydıqları müəyyən edilib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 245-ci (Qəbir üzərində təhqiredici hərəkət) maddəsilə cinayət işi başlanılıb.
Qeyd edək ki, Sabail Rayon Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain və Alghabr Mahdi Mohammad hər biri 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdilər. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi isə Səbail Rayon Məhkəməsinin hökmünü dəyişdirərək, təqsirləndirilən əcnəbilərin cəzasını 2 ildən 6 aya endirib.

Иностранцы, снимавшие неэтичные видео на Аллее шехидов, вышли на свободу
Граждане Саудовской Аравии Альзаман Махди Али, Альгабр Мохаммад Хуссейн и Альгабр Махди Мохаммад, обвиняемые в совершении неэтичных действий на Аллее шехидов в Баку, вышли на свободу.
Как сообщает Oxu.Az, они были освобождены сегодня из Бакинского следственного изолятора в связи с истечением срока наказания и переданы сотрудникам Государственной миграционной службы.
Напомним, 17 августа текущего года трое иностранных граждан, прибывшие в Азербайджан в качестве туристов, сняли на Аллее шехидов видеоролики оскорбительного характера и разместили их в социальных сетях. В ходе расследования было установлено, что эти лица приехали в Баку в качестве туристов на пять дней 13 августа.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по ст. 245 (надругательство над могилой) УК Азербайджана.
Отметим, что согласно приговору Сабаильского районного суда, Альзаман Махди Али, Альгабр Мохаммад Хуссейн и Альгабр Махди Мохаммад были приговорены к 2 годам лишения свободы каждый. Бакинский апелляционный суд изменил приговор Сабаильского районного суда, сократив наказание обвиняемым иностранцам с 2 лет до 6 месяцев.