Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkən əcnəbilərin azadlığa çıxma TARİXİ BİLİNDİ (Yenilənib)
17.02.2026 15:50 1 308
Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilən Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşları Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain, Alghabr Mahdi Mohammadın azadlığa buraxılma tarixi açıqlanıb.
Onlar sabah - fevralın 18-də həbsdən azad ediləcəklər.
Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilən Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşları Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain, Alghabr Mahdi Mohammadın barələrində olan hökmdən verdikləri apellyasiya şikayəti üzrə yekun məhkəmə keçirilib.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim Əfqan Ələkbərovun sədrliyi ilə keçirilən yekun prosesdə qərar qəbul edilərək Səbail Rayon Məhkəməsinin hökmü dəyişdirilib. Qərara görə, təqsirləndirilən əcnəbilərin cəzası 2 ildən 6 aya endirilib.
Hökmün icrasından sonra onların deportasiya olunması ilə bağlı qərar isə qüvvədə saxlanılıb.
Xatırladaq ki, ötən il avqustun 17-də üç əcnəbi şəxsin Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməklə çəkdikləri videogörüntünü sosial şəbəkələrdə paylaşmaları barədə araşdırmalar aparılıb. Araşdırmalar zamanı həmin şəxslərin avqustun 13-də Bakı şəhərinə turist kimi beş günlük gəldikləri, çəkdikləri videonu sosial şəbəkələrdə yaydıqları müəyyən edilib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 245-ci (Qəbir üzərində təhqiredici hərəkət) maddəsilə cinayət işi başlanılıb.
Bu o deməkdir ki, adıçəkilən əcnəbilərin həbs müddəti bu gün başa çatır.
Qeyd edək ki, Sabail Rayon Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain və Alghabr Mahdi Mohammad hər biri 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdilər.

Когда иностранцы, снимавшие неэтичные видео на Аллее шехидов, выходят на свободу? (Видео)
Объявлена дата освобождения граждан Саудовской Аравии Альзамана Махди Али, Альгабра Мохаммада Хусейна и Альгабра Махди Мохаммада, обвиняемых в совершении неэтичных действий на Аллее шехидов в Баку.
Они выйдут на свободу завтра - 18 февраля.
Состоялось итоговое судебное заседание по апелляционной жалобе на приговор в отношении граждан Саудовской Аравии (Альзаман Махди Али, Альгабр Мохаммад Хуссейн, Альгабр Махди Мохаммад), обвиняемых в совершении неэтичных действий на Аллее шехидов в Баку.
Как сообщает Oxu.Az, на итоговом процессе в Бакинском апелляционном суде под председательством судьи Афгана Алекберова было принято решение об изменении приговора Сабаильского районного суда. Согласно решению, срок наказания обвиняемых иностранцев был сокращен с 2 лет до 6 месяцев.
Решение об их депортации после отбытия наказания оставлено в силе.
Напомним, 17 августа текущего года трое иностранных граждан, прибывшие в Азербайджан в качестве туристов, сняли на Аллее шехидов видеоролики оскорбительного характера и разместили их в социальных сетях. В ходе расследования было установлено, что эти лица приехали в Баку в качестве туристов на пять дней 13 августа.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по ст. 245 (надругательство над могилой) УК Азербайджана.
Это означает, что срок заключения указанных иностранцев истекает сегодня.
Отметим, что согласно приговору Сабаильского районного суда, Альзаман Махди Али, Альгабр Мохаммад Хуссейн и Альгабр Махди Мохаммад были приговорены к 2 годам лишения свободы каждый.