Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkən əcnəbilər Azərbaycan xalqından üzr istəyiblər (Video)
27.11.2025 16:58 1 194
Bakıda Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkərək həmin videogörüntünü sosial şəbəkələrdə paylaşan Səudiyyə Ərəbistanının üç vətəndaşının cinayət işi üzrə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
Səbail Rayon Məhkəməsində keçirilən prosesdə təqsirləndirilənlər - Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain, Alghabr Mahdi Mohammada hüquq və vəzifələri izah olunub.
Təqsirləndirilən şəxslərin anket məlumatları dəqiqləşdirilərkən məlum olub ki, Alghabr Mohammad Hussain Səudiyyə Ərəbistanının Daxili İşlər Nazirliyində tədqiqatçı işləyir.
Daha sonra onların Azərbaycan xalqına, eləcə də şəhid ailələri və qazilərə etdiyi müraciət məhkəmədə elan olunub.
Hər üç şəxs müraciətində bildirib ki, onlar olduqları yerin mahiyyətini dərk etmədiklərindən bu hərəkətə yol veriblər.
"Azərbaycan bizim üçün dost və doğma ölkədir. Həmin yerin Azərbaycan xalqı üçün müqəddəs olduğunu bilməmişik. Buna görə də Azərbaycan xalqından, şəhid ailələrindən və qazilərdən üzr istəyirik".
Prosesin davamında dövlət ittihamçısı ittiham aktını elan edib.
İttihama görə, sözügedən şəxslər bu il avqustun 16-da, saat 17 radələrində Şəhidlər xiyabanına gələrək bir neçə şəhidin məzarı üzərində qeyri-etik hərəkətlər ediblər.
Təqsirləndirilən şəxslər ittiham üzrə özlərini təqsirli hesab etməyiblər.
Qeyd edək ki, araşdırmalarla həmin şəxslərin bu ilin avqustun 13-də Bakıya turist kimi beşgünlük gəldikləri və Şəhidlər xiyabanında çəkdikləri videonu sosial şəbəkələrdə yaydıqları müəyyənləşdirilib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 245-ci (qəbir üzərində təhqiredici hərəkət) maddəsi ilə cinayət işi başlanılıb. Polis əməkdaşlarının gördüyü tədbirlərlə hər üç şəxs saxlanılaraq istintaqa cəlb edilib.скачать dle 11.3

Иностранцы извинились перед азербайджанским народом за свои неэтичные действия на Аллее шехидов в Баку - Видео
На судебном заседании обвиняемым - Альзаману Махди Али, Альгабру Мохаммаду Хуссейну и Альгабру Махди Мохаммаду - были разъяснены их права и обязанности.
При уточнении анкетных данных обвиняемых выяснилось, что Альгабр Мохаммад Хуссейн работает следователем в Министерстве внутренних дел Саудовской Аравии.
Затем в суде было зачитано обращение всех троих к азербайджанскому народу, семьям шехидов и ветеранам.
В своем обращении все трое заявили, что совершили эти действия, не осознавая значимости места, где они находились.
"Азербайджан для нас дружественная и родная страна. Мы не знали, что это место священно для азербайджанского народа. Поэтому приносим свои извинения азербайджанскому народу, семьям шехидов и ветеранам", - заявили обвиняемые.
В ходе дальнейшего разбирательства государственный обвинитель зачитал обвинительный акт.
Согласно обвинению, указанные лица 16 августа этого года около 17:00 прибыли на Аллею шехидов и совершили неэтичные действия над могилами нескольких героев.
Обвиняемые не признали себя виновными в предъявленном обвинении.
Отметим, что в ходе расследования было установлено, что эти лица прибыли в Баку как туристы 13 августа этого года на пять дней и распространили в социальных сетях видео, снятое на Аллее шехидов.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 245 (оскорбительные действия над могилой) Уголовного кодекса. В результате мер, принятых полицейскими, все трое были задержаны и привлечены к следствию.