Nəsimi Nəbizadə ilə gündəmə gələn mərkəzin fəaliyyəti DAYANDIRILDI
Mərkəzin Sumqayıt şəhərinin Corat qəsəbəsi, Qurd dərəsi yaşayış massivi və Abşeron rayonunun Novxanı qəsəbəsində olan müalicə korpusları rəsmən fəaliyyətini dayandırıb.
Müəssisədə müalicə olunan şəxslərin hamısı ailələrinə təhvil verilib, korpusların yerləşdiyi hər 3 binaya giriş qadağan edilib.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl "Qurtuluş" reabilitasiya mərkəzi barədə daxil olan valideyn müraciəti əsasında Sumqayıt Şəhər Prokurorluğu tərəfindən araşdırmalara başlanılıb. Araşdırmalar zamanı mərkəzdə xəstələrin qanunsuz saxlanılması və işgəncə verilməsi faktları aşkarlanıb. Faktla bağlı cinayət işi başlanılıb. Başlanılmış cinayət işi üzrə mərkəzin rəhbəri Ceyhun Salmanov və müəssisənin iki əməkdaşı saxlanılıb. Məhkəmənin qərarı ilə həmin şəxslər barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, sözügedən mərkəzin adı son vaxtlar daha çox orada müalicə olunan və sonradan mərkəzi tərk edən Əməkdar jurnalist Nəsimi Nəbizadə ilə bağlı hallanıb.

В Сумгайыте закрыли реабилитационный центр Qurtuluş, из которого сбежал Насими Набизаде
Реабилитационный центр Qurtuluş, в отношении которого возбуждено уголовное дело, прекратил свою деятельность.
Как сообщает Oxu.Az, лечебные корпуса центра в Сумгайыте (в поселке Джорат, в районе "Гурд дереси") и в поселке Новханы Абшеронского района официально закрыты. Все пациенты, проходившие лечение, переданы своим семьям, а доступ в три корпуса центра полностью запрещён.
Напомним, что ранее в центр поступила жалоба от родителей, после чего Сумгайытская городская прокуратура начала проверку. В ходе расследования были выявлены факты незаконного содержания пациентов и применения к ним пыток. По этим фактам возбуждено уголовное дело. Руководитель центра Джейхун Салманов и два сотрудника учреждения были задержаны, суд избрал для них меру пресечения в виде заключения под стражу.
Отметим, что в последнее время центр Qurtuluş чаще всего упоминался в связи с лечением и последующим уходом оттуда заслуженного журналиста Насими Набизаде.скачать dle 11.3