Əməkdar elm xadimi Arif Paşayevin doğum günüdür
O, 1959-cu ildən AMEA-nın Fizika İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlayıb. Həmin vaxtdan Arif Paşayev yarımkeçirici materialların elektrofiziki parametrlərini kontaktsız ölçmək üçün cihazlar, maşınqayırma məmulatına nəzarət üçün cərəyan burulğanlarından istifadə edən qurğular, mikrominiatür dəqiq çeviricilər yaradıb, seriya ilə istehsala buraxıb. Bu qurğular dünyanın bir çox elm mərkəzlərində, gəmiqayırmada, maşınqayırmada, hərbi sənayedə və digər istehsalat sahələrində müvəffəqiyyətlə tətbiq olunur.
Elmi axtarışlarını uğurla davam etdirən alim 1978-ci ildə doktorluq dissertasiyasını müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
Akademik 40 ildən artıq bir dövrdə zədəsiz nəzarət yarımkeçiricilər fizikasının və ölçmə istiqamətlərinin elmi əsaslarının inkişafı, yeni istiqamətlərin yaradılması və onların tətbiqi ilə məşğul olub.
Arif Paşayev 300-ə yaxın elmi əsərin, 15-dən artıq kitabın və monoqrafiyanın müəllifidir. Alim 30-dan çox ixtiraya görə müəlliflik şəhadətnaməsi alıb, medallar və diplomlarla təltif olunub. Bundan əlavə, Arif Paşayev Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, fizika sahəsindəki yüksək nailiyyətlərinə görə "SSRİ-nin ixtiraçısı" medalına, akademik Y.Məmmədəliyev adına medala və İngiltərə Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzinin qızıl medalına layiq görülüb. VEKTOR - Beynəlxalq Elm Mərkəzi Mükafat Komissiyasının qərarı ilə "Azərbaycanın tanınmış alimləri" beynəlxalq layihəsinin qalibi olub və "XXI əsrin tanınmış alimi" beynəlxalq diplomu ilə təltif edilib.
Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafında böyük xidmətləri olan akademik Arif Paşayev 2004-cü ildə "Şöhrət" ordeninə layiq görülüb.
O, Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının, Tbilisi Texniki Universitetində Ərazi Şurasının üzvü, AMEA-da cihazqayırma üzrə Elmi Şuranın sədri, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi və Milli Aviasiya Akademiyası nəzdində Birləşmiş İxtisaslaşdırılmış Şuranın həmsədri, Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi nəzdində Aviasiya mütəxəssislərinin hazırlanması üzrə əlaqələndirmə Şurasının üzvüdür.
Arif Paşayev 1971-ci ildən 1996-cı ilədək AMEA-nın Fizika İnstitutunun "Zədəsiz ölçmə və nəzarətin fiziki üsulları" laboratoriyasına rəhbərlik edib. Bu müddət ərzində o, böyük elm təşkilatçısı olduğunu dəfələrlə sübuta yetirib, Fizika İnstitutunun elmi istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində fəal iştirak edib.

Сегодня день рождения заслуженного деятеля науки Азербайджана Арифа Пашаева
С 1959 года он начал свою научную деятельность в Институте физики Национальной академии наук Азербайджана (НАНА). С тех пор Ариф Пашаев создал и запустил в серийное производство приборы для бесконтактного измерения электрофизических параметров полупроводниковых материалов, устройства для контроля машиностроительной продукции с использованием вихревых токов, миниатюрные прецизионные преобразователи. Эти устройства успешно применяются во многих научных центрах мира, в судостроении, машиностроении, военной промышленности и других отраслях производства.
Успешно продолжая свои научные изыскания, в 1978 году ученый защитил докторскую диссертацию и был удостоен ученой степени доктора физико-математических наук.
Более 40 лет академик занимался развитием научных основ физики полупроводников и измерительной техники, созданием новых направлений и их применением в области неразрушающего контроля.
Ариф Пашаев является автором около 300 научных работ, более 15 книг и монографий. Ученый получил авторские свидетельства на более чем 30 изобретений, награжден медалями и дипломами. Кроме того, Ариф Пашаев был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики, медали "Изобретатель СССР" за высокие достижения в области физики, медали имени академика Юсифа Мамедалиева и золотой медали Международного биографического центра Великобритании. Решением Наградной комиссии Международного научного центра ВЕКТОР он стал победителем международного проекта "Известные ученые Азербайджана" и был награжден международным дипломом "Известный ученый XXI века".
За большие заслуги в развитии науки и образования в Азербайджане академик Ариф Пашаев в 2004 году был удостоен ордена "Шохрат".
Он является членом Экспертного совета Высшей аттестационной комиссии Азербайджанской Республики, Территориального совета Тбилисского технического университета, председателем Научного совета по приборостроению в НАНА, сопредседателем Объединенного специализированного совета при Национальном аэрокосмическом агентстве Азербайджана и Национальной академии авиации, членом Координационного совета по подготовке авиационных специалистов при Межгосударственном авиационном комитете.
С 1971 по 1996 год Ариф Пашаев руководил лабораторией "Физические методы неразрушающего измерения и контроля" Института физики НАНА. За это время он неоднократно доказывал, что является крупным организатором науки, активно участвовал в определении научных направлений Института физики.