Polşa və Litva Rusiya sərhədində birgə poliqon yaradır
Polşa və Litva sərhəd qüvvələrini gücləndirmək üçün Rusiyanın Kalininqrad vilayəti yaxınlığında sərhədyanı təlim poliqonu yaratmağı planlaşdırır.
Bu barədə "The National Interest" nəşri məlumat yayıb.
Nəşrdə qeyd olunur ki, iki qonşu ölkənin birgə poliqonu Suvalki dəhlizini "Polşa və Litva qüvvələri ilə komplektləşdirilmiş NATO forpostuna" çevirəcək.
Ötən ilin dekabrında Litva müdafiə nazirinin müavini bəyan edib ki, Polşa Suvalki dəhlizi zonasında Litva poliqonuna bitişik ərazidə poliqon tikintisi planlaşdırır.
Suvalki dəhlizi təxminən 64 kilometr uzunluğunda, Rusiyanın Kalininqrad vilayəti və Belarusun Qrodno bölgəsinə bitişik olan Litva-Polşa sərhədinin strateji əhəmiyyətli sahəsidir. Həmin dəhlizin bağlanması halında Litva Avropadan quru yolu ilə təcrid olunmuş vəziyyətə düşür.

Сувалкский коридор: Литва и Польша объединяют усилия для создания полигона вблизи РФ
Польша и Литва планируют создание трансграничного учебного полигона вблизи Калининградской области для укрепления пограничных сил.
Как передает Median.Az, об этом пишет The National Interest.
Как отмечается в публикации, совместный полигон двух соседствующих республик превратит Сувалкский коридор в "форпост НАТО, укомплектованный польскими и литовскими силами".
22 декабря замминистра обороны Литвы заявил, что Польша планирует строительство полигона на прилегающей территории к подготавливаемому литовскому полигону в Лаздияйском районе в зоне Сувалкского коридора.
Сувалкский коридор - стратегически важный участок литовско-польской границы протяженностью около 64 км, примыкающий к Калининградской области РФ и Гродненской области Беларуси. При его возможном перекрытии Литва оказывается в сухопутной изоляции от западных партнеров по НАТО.скачать dle 11.3