Bank və dövlət sektorlarına qarşı yönəlmiş fişinq cəhdi ilə bağlı araşdırma aparılıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) steqanoqrafiya texnikalarından istifadə edərək dövlət və bank sektorunu hədəfləyən hücum cəhdi araşdırıb.
Bu barədə ETX məlumat yayıb.
Məlumata görə, təhlil nəticəsində hücum ssenarisində steqanoqrafiya metodlarından istifadə edilməklə, zərərli komponentlər legitim görünən fayllar daxilində gizlədildiyi müəyyən edilib. İstifadəçi tərəfindən fayl açıldığı halda isə "Remcos RAT" tipli zərərli proqram təminatının yüklənməsi və sistem üzərində tam uzaqdan idarəetmənin əldə olunması riski yaranıb.
Hücuma dair texniki indikatorlar (IOC-lar) misp.cert.az platformasına əlavə edilib.
Qeyd edilib ki, qurumlar və təşkilatlar şübhəli fəaliyyətlər, aşkar edilmiş indikatorlar və kiberinsidentlər barədə Milli CERT ilə operativ məlumat mübadiləsi aparmağa və əməkdaşlığa dəvət olunurlar.скачать dle 11.3

Проведено расследование кибератаки на банки и государственные организации
Служба электронной безопасности (СЭБ) при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджана провела расследование попытки кибератаки на государственные и банковские организации с использованием стеганографии.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу СЭБ, анализ показал, что вредоносные компоненты были спрятаны в файлах, внешне выглядевших как обычные. При их открытии существует риск загрузки вредоносной программы типа Remcos RAT, которая позволяет получить полный удалённый контроль над системой.
Технические индикаторы атаки (IOC) уже добавлены на платформу misp.cert.az.
СЭБ призывает ведомства и организации оперативно обмениваться информацией о подозрительной активности и киберинцидентах и сотрудничать в области кибербезопасности.скачать dle 11.3