Azərbaycan Honkonq sakinləri üçün vizasız rejim tətbiq edir
2 fevral 2026-cı ildən 2 fevral 2027-ci ilə qədər etibarlı pasportlara malik olan Honkonq Xüsusi İnzibati Rayonu vətəndaşları əvvəlcədən viza müraciəti olmadan Azərbaycana səfər edə biləcəklər.
-ın Zhongguo.ru nəşrinə istinadən xəbərinə görə, bu barədə Honkonq Hökumət İnformasiya Departamentindən məlumat verilib.
Məlumata görə, vizasız rejim müəyyən edilmiş müddət ərzində üç dəfəyə qədər girişə icazə verəcək, eyni zamanda, ölkədə hər davamlı qalma müddəti 30 günü keçməməlidir.
Honkonq İmmiqrasiya Departamentinin nümayəndəsi qeyd edib ki, Azərbaycan "Bir kəmər, bir yol" təşəbbüsündə iştirakçı ölkədir və bu tədbir Honkonq ilə Azərbaycan arasında səyahətlərin daha da asanlaşdırılması, eləcə də turizm, mədəni və iqtisadi mübadilələrin inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır. Viza prosedurlarının sadələşdirilməsi təşəbbüs çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində bir addım kimi nəzərdən keçirilir.
Hazırda Honkonq pasportu sahibləri indi Azərbaycan da daxil olmaqla, dünyanın 175 ölkəsinə və bölgəsinə vizasız giriş və ya gəliş zamanı viza almaq hüququna malikdirlər. Bu, Honkonq sakinlərinin işgüzar səyahət, turizm və beynəlxalq qarşılıqlı əlaqə imkanlarını artırır.скачать dle 11.3

Азербайджан вводит безвизовый режим для владельцев паспортов Гонконга
Со 2 февраля 2026 года по 2 февраля 2027 года граждане Специального административного района Гонконг Китая, имеющие действующие паспорта, смогут посещать Азербайджан без предварительного оформления визы.
Как передает Median.Az со ссылкой на Департамент правительственной информации Гонконга, безвизовый режим позволит совершить до трёх въездов в течение указанного периода, при этом продолжительность каждого непрерывного пребывания в стране не должна превышать 30 дней.
Как отметил представитель Иммиграционного департамента Гонконга, Азербайджан является страной-участницей инициативы "Один пояс, один путь", и данная мера направлена на дальнейшее облегчение поездок, а также на развитие туристического, культурного и экономического обмена между Гонконгом и Азербайджаном. Упрощение визовых процедур рассматривается как шаг, способствующий углублению взаимовыгодного сотрудничества в рамках инициативы.скачать dle 11.3