Şəmkirdə 32 yaşlı diş həkimi 13 yaşlı qızla nişanlanıb
Şəmkirdə 13 yaşlı qızla nişanlanan 1994-cü il təvəllüdlü diş həkimi M.Cəbrayılov (ad-soyad şərtidir - red.) məsuliyyətə cəlb olunub.
"Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, onların nişan mərasimi Şəmkir rayonu, Yeni Həyat kəndi ərazisində yerləşən "Qala" restoranında hər iki ailənin iştirakı ilə baş tutub.
Daxil olmuş məlumatla əlaqədar azyaşlının valideyni və M.Cəbrayılov Şəmkir Rayon Polis Şöbəsinə barələrində araşdırma aparılması məqsədilə dəvət edilib. 32 yaşlı diş həkiminin inzibati məsuliyyətə cəlb edilməsinə dair Şəmkir Rayon Polis Şöbəsində tərtib olunmuş material baxılması üçün rayon məhkəməsinə göndərilib.
M.Cəbrayılov məhkəmədə ifadəsində bildirib ki, 13 yaşlı Nüşabə (ad şərtidir - red.) pasiyent kimi onun yanına gələrkən görüb və bəyənib. O, daha sonra qızla danışaraq ona elçi göndərəcəyini bildirib.
Nüşabə isə ifadəsində bildirib ki, anasının onu Müşfiqə verməyəcəyini başa düşüb, valideynini qorxutmaq üçün biləklərini kəsib, verməsə, özünü öldürəcəyini bildirib.
"Anam da qorxuya düşüb, məcbur qalıb elçilərə hə dedi".
Qeyd edək ki, məhkəmə M.Cəbrayılovun əməlini etiraf etməsini, habelə qarşı tərəfin şikayətinin olmaması yüngülləşdirici hal kimi qiymətləndirib. 32 yaşlı diş həkimi 1000 manat cərimələnib.скачать dle 11.3

В Шамкирском районе 32-летний стоматолог обручился с 13-летней девочкой
В Шамкирском районе 32-летний стоматолог Мушфиг Джебраилов (тут и далее имена и фамилии условные - ред.) привлечен к ответственности за обручение с 13-летней девочкой.
Как сообщает Teleqraf, помолвка состоялась в ресторане Qala, расположенном в селе Ени Хаят, с участием обеих семей.
В связи с поступившей информацией родители несовершеннолетней и М.Джебраилов были вызваны в районный отдел полиции для проведения расследования. Материалы административного дела в отношении 32-летнего стоматолога были направлены в районный суд для рассмотрения.
На судебном заседании М.Джебраилов признался, что впервые увидел и заинтересовался 13-летней Нушабой, когда она пришла к нему как пациентка. Впоследствии он поговорил с девочкой и сообщил ей о намерении отправить сватов.
В своих показаниях Нушаба заявила, что понимала нежелание матери выдавать ее за Мушфига. Чтобы напугать родителей, девочка порезала себе запястья, угрожая самоубийством, если ей не разрешат этот брак.
"Мама испугалась и была вынуждена сказать сватам да", - сказала девочка.
Суд принял во внимание признание М.Джебраилова в совершении проступка, а также отсутствие жалобы от противоположной стороны как смягчающие обстоятельства. 32-летний стоматолог был оштрафован на 1 000 манатов.скачать dle 11.3