Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun keçmiş rəhbərinin məhkəməsi başlayıb
Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun keçmiş rəhbəri Şahin Şıxlinski, onun oğlu Mutvalı, Səfərov qardaşları və Şücayəddin Rəcəbovun məhkəmə iclası keçirilir.
Bu barədə Ura.ru məlumat verib.
Sverdlovsk vilayət məhkəməsində baş tutan iclasda zərərçəkmiş Fehruz Şirinov və prokurorluq vəsatətlə çıxıb ediblər. Onlar iclasın KİV üçün qapalı keçirilməsini istəyiblər. Şirinov təqsirləndirilən şəxslərdən ona təhdidlərin gəldiyini iddia edir.
Dövlət ittihamçısı bildirib ki, Şirinov təqsirləndirilən şəxslərdən təhdidlər alır. Şirinov məhkəmədə bunu təsdiqləyib.
"Mən hər gün təhdidlər alıram. Hətta vəkillər tərəfindən də təhdidlər olub", - deyə Şirinov iddia edib.
Təqsirləndirilən şəxslərin müdafiəsi onun mövqeyinə etiraz edib.
"Prokurorluq tərəfindən hazırda Şirinovun guya təhlükədə olduğunu göstərən şərait yaradılır. Amma bu belə deyil, onun iddialarının təsdiqi yoxdur", - deyə vəkil Yekaterina Kuvaldina cavab verib.
Şirinovun təhdidlərdə ittiham etdiyi digər müdafiə vəkili onun iddialarını rədd edib. Lakin hakim Yuri Radçuk prokurorluğun vəsatətini təmin edib.
Xatırladaq ki, Şahin Şıxlinski 2025-ci ilin yayında həbs edilib. Müstəntiqlər onu F.Şirinova qarşı sui-qəsd cəhdində və 2001-ci ildə satıcı İkram Paşayevin qətlinin təşkilində şübhəli bilirlər.
F.Şirinov təsadüf nəticəsində sağ qalıb. On beş il sonra iş yenidən açılıb. Akif, Ayaz, Bəkir, Kamal, Məzahir Səfərovlar və Şücayəddin Rəcəbov da Ş.Şıxlinski ilə birlikdə mühakimə olunacaqlar. Onlar qəsdən adam öldürməyə cəhddə və həmvətənlərinin qətlində ittiham olunurlar.скачать dle 11.3

В Екатеринбурге начался суд над экс-лидером азербайджанской диаспоры Шахином Шихлинским
Как передает Median.Az со ссылкой на ura.ru, потерпевший Фехруз Ширинов и прокуратура попросили закрыть от СМИ судебное разбирательство.
Гособвинитель, объясняя свою просьбу, заявил, что Ширинову якобы поступают угрозы от подсудимых. Ширинов подтвердил этот факт в суде. "Мне каждый день поступают. Даже со стороны адвокатов были [угрозы]", - утверждает Ширинов.
Защита подсудимых не согласна с его позицией. "Сейчас прокуратурой создаются условия, что якобы Ширинов находится в опасности. Но это не так, подтверждений его сведениям нет", - парировала адвокат Екатерина Кувалдина. Другой защитник, которого Ширинов обвинил в угрозах, опроверг его сведения.
Тем не менее, судья Юрий Радчук ходатайство прокуратуры удовлетворил.
О задержании Шихлинского стало известно летом 2025 года. Следствие считает, что он может быть причастен к покушению на Ширинова и организации убийства торговца Икрама Пашаева в 2001 году. Ширинов выжил, потому что у киллера заклинило пистолет. Спустя 15 лет дело реанимировали.
Вместе с Шихлинским будут судить Акифа, Аяза, Бакира, Кямала, Мазахира Сафаровых и Шуджаяддина Раджабова. Их обвиняют в покушениях и убийстве соотечественников. Признательные показания дал лишь Мазахир Сафаров.