Fəzail Ağamalı məhkəməyə verildi: AVP-də növbəti QALMAQAL
Ana Vətən Partiyasının (AVP) sıralarından xaric edilən bir qrup rayon təşkilatlarının sədrləri sədr Fəzail Ağamalını məhkəməyə veriblər.
Bunu Oxu.Az-a açıqlamasında Fəzail Ağamalının oğlu Elçin Ağamalı deyib.
O bildirib ki, ötən il partiyanın qalmaqallı qurultayından sonra Ədliyyə Nazirliyinə müraciət etsələr də, qurum məsələni mübahisəli hesab edib və müsbət cavab verməyib:
"Rayon təşkilatlarının sədrləri Nərimanov Rayon Məhkəməsinə partiyadan qanunsuz çıxarılmaları, eyni zamanda, qurultayla bağlı məhkəməyə müraciət ediblər. Ötən il qurultaydan sonra mənim namizədliyimi dəstəkləyən rayon (şəhər) təşkilatlarının sədrlərinə qarşı təqib prosesi başlayıb və onlar əsassız iddialarla və bir çox hallarda isə heç bir səbəb göstərilmədən partiya sıralarından və vəzifələrindən xaric olunublar. Bu isə partiyanın mövcud yerli təşkilatlarının dörddəüçü deməkdir. Qərarlar qeyri-legitim partiya strukturlarının adından verilib və öz ardından daha çox sayda qanunsuz qərarların qəbul olunması ilə nəticələnib".
E.Ağamalı vurğulayıb ki, partiya daxilində gizli qurultay keçirilib.
Xatırladaq ki, ötən il oktyabrın 25-də qalmaqallı qurultayda AVP-nin sədri Fəzail Ağamalının qızı, deputat Günay Ağamalı, oğlu Elçin Ağamalı və daha iki nəfər partiya sədri postuna iddialı olub. Günay Ağamalının namizədliyini irəli sürmüş Fəzail Ağamalı Elçin Ağamalının qurultayın işini pozmaq istədiyini və yaranmış vəziyyətdə qurultay nümayəndələrinin özünün növbəti qurultaya qədər sədr postunda qalmasını dəstəklədiklərini bildirib. Elçin Ağamalı isə 155 qurultay nümayəndəsinin 100-dən çoxunun səsi ilə sədr seçildiyini iddia edib. Yaranan qalmaqal fonunda Fəzail Ağamalı növbədənkənar qurultayın təxirə salındığını açıqlayıb. Noyabrın 3-də Elçin Ağamalı oktyabrın 25-də keçirilən növbədənkənar qurultay ilə bağlı sənədlərin Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edildiyini açıqlamışdı.скачать dle 11.3

На Фазаила Агамалы подали в суд: очередной скандал, связанный с партией Ana Vətən
Группа председателей районных организаций, исключенных из рядов партии Ana Vətən ("Родина"), обратилась в суд с иском против председателя партии Фазаила Агамалы.
Об этом Oxu.Az сообщил сын Ф.Агамалы Эльчин Агамалы.
По его словам, несмотря на обращение в Министерство юстиции после скандального съезда партии в прошлом году, ведомство сочло вопрос спорным и не дало положительного ответа.
"Председатели районных организаций обратились в Наримановский районный суд с иском о незаконном исключении из партии, а также с жалобой по поводу съезда. После прошлогоднего съезда начался процесс преследования председателей районных (городских) организаций, поддержавших мою кандидатуру.
Их исключали из рядов партии и снимали с должностей по необоснованным претензиям, а во многих случаях вообще без указания причин. Речь идет о трех четвертях существующих местных организаций партии. Решения выносились от имени нелегитимных партийных структур, что привело к принятию еще большего количества незаконных решений", - добавил Э.Агамалы.
Он подчеркнул, что внутри партии был проведен тайный съезд.
Напомним, что 25 октября 2025 года на скандальном съезде партии Ana Vətən на пост председателя партии претендовали дочь Фазаила Агамалы, депутат Гюнай Агамалы, его сын Эльчин Агамалы и еще два человека.
Ф.Агамалы, выдвинувший кандидатуру Гюнай Агамалы, заявил, что Э.Агамалы пытался сорвать работу съезда, и в сложившейся ситуации делегаты съезда поддержали его пребывание на посту председателя до следующего съезда.
Эльчин Агамалы, в свою очередь, утверждал, что был избран председателем, получив более 100 голосов из 155 делегатов съезда.
На фоне возникшего скандала Ф.Агамалы объявил о переносе внеочередного съезда. 3 ноября Э.Агамалы заявил, что документы, связанные с внеочередным съездом, состоявшимся 25 октября, были представлены в Минюст.скачать dle 11.3