Tokayev: "Qazaxıstan Konstitusiyasının mətnində düzəliş tələb edən səhvlər var"
"Qazaxıstan Respublikası Konstitusiyasının mətnində hüquqşünaslar və dilçilər tərəfindən düzəldilməli olan bir sıra qeyri-dəqiqliklər və səhvlər var".
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Milli Qurultayın (məsləhət-məşvərət orqanı) iclasında çıxış edərkən bildirib.
"Konstitusiyamızın mətnində bəzi ayrı-ayrı səhvlər müəyyən edilib. Vaxtilə terminoloji və stilistik qeyri-dəqiqliklər edilib. Biz bu boşluqları konstitusiya islahatının bir hissəsi kimi aradan qaldırmalıyıq. Bu işə təkcə hüquqşünaslar deyil, həm də ixtisaslı dil mütəxəssisləri cəlb olunacaqlar", - deyə o qeyd edib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, konstitusiyanın preambulasına xüsusi diqqət yetirilməlidir. Milli dəyərləri tam əks etdirməsi və zamanla aktuallığını qoruması üçün Konstitusiya yenidən yazılmalıdır.
O əlavə edib ki, yeni preambulada qeyd olunmalıdır ki, Qazaxıstan torpağında sivilizasiya və dövlətçilik tarixinin dərin kökləri var. "Bununla biz Qazaxıstanın Böyük Çölün qüdrətli dövlətlərinin varisi olduğunu nümayiş etdirməliyik", - deyə prezident vurğulayıb.скачать dle 11.3

Токаев: В тексте Конституции Казахстана есть ошибки, требующие исправления
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, выступая на заседании Национального курултая (консультационно-совещательный орган).
"Было выявлено наличие отдельных ошибок в тексте нашей Конституции. В свое время были допущены терминологические и стилистические неточности. В рамках конституционной реформы мы должны устранить и эти пробелы. К этой работе будут привлечены не только юристы, но и квалифицированные специалисты в области языка", - отметил он.
По словам главы государства, особого внимания заслуживает преамбула конституции, которую следует переписать таким образом, чтобы она в полной мере отражала национальные ценности и сохраняла свою актуальность независимо от времени.
Он добавил, что в новой преамбуле должно быть сказано, что история цивилизации и государственности на казахской земле имеет глубокие корни. "Тем самым мы должны продемонстрировать, что Казахстан является наследником великих государств Великой степи", - подчеркнул президент.