Pakistanda dəhşətli yanğında 21 nəfər ölüb, xeyli yaralı və itkin var
Pakistanın Kəraçi şəhərindəki "Gul Plaza" ticarət mərkəzində baş verən yanğın nəticəsində azı 21 nəfər ölüb.
Bu barədə "Agence France-Press" yerli təcili yardım xidmətlərinə istinadən məlumat yayıb.
Yerli polisdən bildirilib ki, hadisə zamanı azı 60 nəfər itkin düşmüş sayılır, təxminən 30 sakin xəsarət alıb.
Xilasedicilər alovu nəzarət altına alıblar.
Axtarış əməliyyatları davam edir. Hökumət komissiyası araşdırmaya başlayıb, lakin yanğının səbəbi hələlik dəqiq məlum deyil. "Əl-Cəzirə" telekanalının məlumatına görə, rəsmilər dəhşətli yanğına qısaqapanmanın səbəb olmasından şübhələnirlər.
Yanğınsöndürənlər hadisədən təxminən 36 saat sonra alovu nəzarət altına ala biliblər. Böyük ziyan görən ticarət mərkəzinin istənilən an uça biləcəyi təhlükəsi də mövcuddur.

В Пакистане более 20 человек погибли при пожаре в торговом центре
Глава полиции южного района Карачи Сайед Асад Раза сообщил агентству, что у полиции есть "список из 60 пропавших без вести". Около 30 человек получили ранения. Спасатели взяли пожар под контроль. Поисковая операция на месте продолжается. Правительственная комиссия начала расследование, но причина пожара пока не ясна. По данным телеканала Al Jazeera, официальные лица предполагают, что причиной могло стать короткое замыкание.
Пожарным удалось взять под контроль масштабное возгорание только через 36 часов после его начала, сообщил Al Jazeera. Тогда спасатели смогли войти в здание и спасти заблокированных внутри людей. Официальные лица предупредили, что из-за серьезных повреждений торговый центр может обрушиться в любой момент.
Карачи - крупнейший город Пакистана и столица южной провинции Синд. По данным AFP, в трехэтажном Gul Plaza располагалось не менее 1.2 тыс. магазинов.скачать dle 11.3