İranın yük gəmisi Xəzər dənizində QƏZAYA UĞRADI
Türkmənistan Sahil Xidmətləri Xəzər dənizində qəzaya uğrayan İrana məxsus "Rona" yük gəmisindən 14 nəfəri xilas edib.
Bu barədə Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
"14 yanvar 2026-cı il tarixində Xəzər dənizindəki Türkmənistanın Sahil Xidmətləri qəzaya uğrayan İranın "Rona" quru yük gəmisindən S.O.S siqnalı alıb. Beynəlxalq dənizçilik qaydalarına uyğun olaraq, Türkmənistanın fövqəladə hallara cavabdeh olan dövlət qurumları bütün zəruri xilasetmə tədbirlərini görüb. Vaxtında görülən bu tədbirlər nəticəsində gəmidə olan 14 nəfərin hamısı xilas edilib", - deyə xəbərdə bildirilib.скачать dle 11.3

Иранский сухогруз Rona потерпел бедствие в Каспийском море
"Государственными органами Туркменистана, деятельность которых связана с ликвидацией и предотвращением чрезвычайных ситуаций, согласно международным нормам, регламентирующим правила мореплавания, были предприняты все необходимые меры по спасению людей", - говорится в сообщении.
По данным ведомства, все 14 человек, находившихся на судне, были успешно эвакуированы. По предварительной информации, это граждане Ирана и Индии.
"В настоящее время туркменской стороной проводятся соответствующие процедуры, предусмотренные международными правилами", - отметил МИД.скачать dle 11.3