Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi Trampın Venesuelanı idarə etmək üçün namizədlərini açıqlayıb
ABŞ-nin Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) Venesuelada sabitliyi qorumaq üçün ölkəni idarə etməyi ABŞ-yə qaçırılmış prezident Nikolas Maduronun ən yaxın müttəfiqlərinə tapşırmağı tövsiyə edib.
Bu barədə "The Wall Street Journal" məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin hesabatı Venesueladakı hərbi əməliyyatdan bir neçə həftə əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Trampa və administrasiyanın seçilmiş məmurlarına təqdim edilib. Sənəddə ilk növbədə Maduronun öz mövqeyini necə itirə biləcəyi müzakirə olunub, eyni zamanda, ölkədəki ümumi vəziyyətə də toxunulub.
Analitiklər daha sonra 2024-cü il seçkisinin faktiki qalibi hesab edilən müxalifət lideri Edmundo Qonsales və Nobel Sülh mükafatı laureatı Maria Korina Maçadonun ölkəni idarə edə bilməyəcəkləri qənaətinə gəliblər.
"Wall Street Journal" hesab edir ki, Trampın hərbi əməliyyatdan sonra Maçadonu deyil, yanvarın 6-da Venesuelanın müvəqqəti prezidenti kimi and içmiş vitse-prezident Delsi Rodrigesi dəstəkləməsinin səbəbi elə bu təhlil olub. Sənəddə daha iki yüksəkvəzifəli məmurun adı var. Nəşrin məlumatına görə, bunlar daxili işlər naziri Diosdado Kabelyo və müdafiə naziri Vladimir Padrino Lopes ola bilər.
Yanvarın 3-də ABŞ Venesuelada genişmiqyaslı əməliyyata başlayıb, nəticədə prezident Nikolas Maduro və onun həyat yoldaşı Siliya Flores qaçırılaraq Nyu-Yorka aparılıblar. Donald Tramp Maduro və Floresin narkoterrorizm və ABŞ-ni təhdid etmək ittihamı ilə mühakimə olunacağını açıqlayıb. Nyu-Yorkda keçirilən məhkəmə iclasında Maduro və həyat yoldaşı günahsız olduqlarını bildirərək, bütün ittihamları rədd ediblər.скачать dle 11.3

ЦРУ назвало Трампу кандидатов на управление Венесуэлой
Разведка ЦРУ пришла к выводу, что ближайшие соратники президента Венесуэлы Николаса Мадуро лучше всего подходят для управления страной, чтобы сохранить стабильность.
Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Как сообщает издание, доклад ЦРУ был предоставлен президенту США Дональду Трампу и узкому кругу чиновников администрации за несколько недель до военной операции в Венесуэле. В документе в основном говорилось о том, как Мадуро может лишиться должности, но отмечалась и в целом ситуация в стране.
Тогда аналитики пришли к выводу, что лидер оппозиции - Эдмундо Гонсалес, который считается фактическим победителем выборов в 2024 году, а также нобелевский лауреат Мария Корина Мачадо не справятся с управлением страной и контролем над силовыми структурами.
WSJ считает, что именно этот анализ стал причиной того, что после военной операции Трамп поддержал не Мачадо, а вице-президента Делси Родригес, принесшею присягу 6 января в качестве временного президента Венесуэлы. В документе также назывались имена двух других высокопоставленных чиновников. По данным издания, речь может здесь может идти о министре внутренних дел Диосдадо Кабельо и министре обороны Владимире Падрино Лопесе.
3 января США предприняли масштабную операцию в Венесуэле, в результате которой президент Николас Мадуро и его супруга Силия Флорес были задержаны и доставлены в Нью-Йорк. Дональд Трамп заявил, что Мадуро и Флорес предстанут перед судом по обвинениям в "наркотерроризме" и создании угрозы для США. На судебном заседании в Нью-Йорке Мадуро и его супруга отвергли все предъявленные обвинения, заявив о своей невиновности.скачать dle 11.3