Dələduzluqda təqsirləndirilən "şəhid xanımı"na HÖKM OXUNDU
Özünü antiterror əməliyyatında şəhid olan hərbçinin xanımı kimi təqdim edən Mingəçevir sakini Rəsmiyyə Kazımova həmcinsinə qarşı 22 500 manatlıq dələduzluq edib.
-ın "Teleqraf"a istinadən məlumata görə, o, Bərdədən olan şəhidin Mingəçevirdə çox adam tərəfindən tanınmayacağını düşünərək, onun xanımı adı altında bu şəhərdə yaşayan Afət Nəsibovanı aldadıb.
Həmin qadının etibarından sui-istifadə edən 1987-ci il təvəllüdlü Rəsmiyyə Afətə şəhid xanımı olduğu üçün ona Mingəçevir şəhəri, Qələbə dairəsi yaxınlığında 80 000 manat dəyərində mənzil veriləcəyini və Afətə istəsə, təxminən 20 000 manat ödəniş etməklə həmin evi onun qızına sata biləcəyini, ondan alacağı ilkin məbləğin sənədləşmə üçün xərclənəcəyini bildirib.
Afət onun dedikləri ilə razılaşıb və istədiyi məbləği ödəyib. Rəsmiyyə Afətə və onun qızına bu barədə heç kimin yanında bir kəlmə də danışmamağı tapşırıb.
Həmin ərəfələrdə Afət Nəsibova ona zəng vuraraq mütəmadi olaraq evin verilməsi ilə bağlı maraqlanıb. Rəsmiyyə isə Afətin aldadılmasını başa düşəcəyini düşünüb, onu inandırmaq məqsədilə yalandan bazardan açar alıb. O, açarı Afətə təqdim edərək tezliklə köçəcəyi evə aid olduğunu bildirib. Rəsmiyyə Afətə açılış olmamış evə köçməyin qadağan edildiyini deyib.
Rəsmiyyə inamı itirməmək üçün tez-tez "WhatsApp"da şəhid arvadı olması görüntüsü yaradan paylaşımlar edib, şəhidin şəkillərini status bölməsində yayımlayıb. Maraqlıdır ki, həmin statuslar yalnız Afət Nəsibova üçün açıq olub.
Rəsmiyyə Kazımova məhkəmədə əməlindən peşman olduğunu, Afət Nəsibovaya dəymiş ziyanın ödənilməsi ilə bağlı aralarında razılığa gələrək barışıq sazişi imzaladığını bildirib.
Məhkəmə bu əməlinə görə Rəsmiyyə Kazımovanın azadlığını 5 ay 18 gün müddətinə məhdudlaşdırıb.скачать dle 11.3

Вынесен приговор женщине, представлявшейся вдовой шехида
Жительница Мингячевира Расмия Кязымова, представившись вдовой погибшего в антитеррористической операции военнослужащего, совершила мошенничество на сумму 22 500 манатов.
Как передает Teleqraf, она обманула другую уроженку города Афет Насибову, полагая, что в Мингячевире мало кто знает шехида из Барды.
Расмия (1987 г.р.) злоупотребила доверием Афет, сообщив ей, что как вдове шахида ей якобы полагается квартира стоимостью 80 000 манатов около площади Победы в Мингячевире. Мошенница предложила продать эту квартиру дочери Афет примерно за 20 000 манатов, утверждая, что эти деньги пойдут на оформление документов.
Афет согласилась с предложением и передала требуемую сумму. Расмия настойчиво просила Афет и ее дочь никому не рассказывать об этой сделке.
В последующий период Афет Насибова регулярно звонила аферистке, интересуясь процессом получения жилья. Поняв, что жертва может заподозрить обман, Расмия приобрела ключи в магазине и вручила их Афет, уверяя, что скоро та сможет переехать в новую квартиру. При этом мошенница придумала очередную ложь, утверждая, что заселяться в квартиру до официального открытия запрещено.
Чтобы поддерживать иллюзию, Расмия регулярно публиковала в WhatsApp посты о своём статусе вдовы шахида и размещала фотографии погибшего военнослужащего. Примечательно, что эти статусы были видны только Афет Насибовой.
В суде Расмия Кязымова признала свою вину и сообщила о подписании мирового соглашения с пострадавшей, по которому обязалась возместить причинённый ущерб.
Суд вынес приговор, ограничив свободу Р.Кязымовой на срок 5 месяцев и 18 дней за совершенное преступление.скачать dle 11.3